Yılanın Başını Küçükken Ezmek Gerekir

Özet : "Yılanın Başını Küçükken Ezmek Gerekir" atasözü ile ilgili kompozisyon örneği
Yılanın başını küçükken ezmek gerekir atasözü yanlış davranışlar sergilemeye müsait olan insanları erkenden tespit ederek önlem alınması gerektiğini ifade eder. Hepimizin çocukluğunda kardan adam yapmışlığı vardır. kardan adamın gövdesini yaptığımız kütleyi küçücük bir kar topu ile başlatırdık. kötülüklerde aynen buna benzer. zamanla büyür ve artık engellenemez boyutlara ulaşır. bazı şeyler için kritik önem arz eden zamanlar vardır. Zamanında yapmadığınız taktirde  ilerleyen dönemde önüne geçemeyeceğiniz boyutlara ulaşır.

Bu yüzden ileriyi görerek vakit geçirmeden gerekli tedbirleri almak en doğru olanıdır. Bu atasözümüzdeki ezmek sözcüğünü şiddet uygulamak anlamında düşünmemek gerekir. Bu ifadedeki mânâ sorunların baş edilemeyecek boyutlara ulaşmadan önce tespit edilerek engellenmesi gerektiğidir.
         Her zaman etrafımızdaki insanlar ve etrafımızda gelişen olaylar ile ilgili gözlem yapmamız gerekir. Gözlem yapmalıyız ki ileride başımıza büyük dertler açabilecek durumlara karşı önlem alabilelim.


UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
1 Komentar untuk "Yılanın Başını Küçükken Ezmek Gerekir"

Okullar arası yarışma için burdan fikir aldım teşekkürler :)

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top