Damlaya Damlaya Göl Olur

     “Damlaya damlaya göl olur” atasözü önemsiz gördüğümüz , miktar olarak az olarak düşündüğümüz şeylerin biriktirildiği taktirde zamanla büyük meblağlar haline gelebileceği anlamına gelmektedir .

     “Çok azdan olur” diye bir söz vardır . Özellikle maddi konularda bu söz oldukça doğrudur . Üç beş kuruş tek başına çok bir anlam ifade etmeyebilir ama bu miktarlar birleştiği zaman bir sonra bakarsınız ki bir ihtiyacımızı karşılayabilecek hale gelmiş . Çocukken birçoğumuzun kumbaraları olmuştur . Anne babalarımız ceplerindeki bozuklukları bu kumbaralara atarlardı . Birkaç ay sonra bu kumbaralar açıldığında içerisinde biriken paralar hiç de azımsanmayacak meblağlara ulaşırdı . Bu atasözümüze en güzel örnek çocukluğumuzdaki bu kumbaralardır herhalde .

     Elimizdeki her şeyin değerini bilmeliyiz . Mesela mahallemizde fakir bir aile var diyelim . Herkes ben tek başıma ne kadar yardımcı olabilirim diye düşünürse belki gerçekten de önemli bir yardımda bulunamayız . Ama herkes elindekini birleştirirse büyük ihtimalle o aileye önemli bir yardım yapabiliriz . Bu örnekte damlaya damlaya göl olur sözü için çok güzel bir misal olarak verilebilir .

     Var olan her şeyin bir değeri vardır . Hele bir araya geldiğinde daha büyük değer ifade ederler . Bu sebeple hiçbir şeyi kıymetsiz görmemeli ve küçük şeylerin bir araya geldiğinde büyük faydalar sağlayabileceğini unutmamalıyız . Özellikle günümüzde kaynakların gitgide azaldığını düşünecek olursak  bir çöpün bile büyük kıymeti vardır . Gençlere ve çocuklara hep daha fazlasına sahip olmanın öğütlendiği günümüz dünyasında damlaya damlaya göl olur atasözü güzel bir öğüt ve örnektir . 
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
1 Komentar untuk "Damlaya Damlaya Göl Olur"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top