‘’Çok Yaşamak Elimizde Değil ama Adımızı Çok Yaşatmak Elimizdedir.’’ Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.


‘’Çok Yaşamak Elimizde Değil ama Adımızı Çok Yaşatmak Elimizdedir.’’ Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.

Çok yaşamak ya da az yaşamak kimsenin elinde olan bir durum değildir. Bize verilmiş belirli bir yaşama ömrü vardır ve bu ömür sona erince hayat  da bizim için bitecektir. Çok yaşamak insanın elinde olmayabilir fakat adını yaşatmak ise kişinin elinde olan bir şeydir.  İnsan  yaptığı çalışmalar, topluma faydalı  olarak adını sonsuza kadar yaşatabilir.

Örneğin;  üretken, nitelikli bir kimse  hem çalışarak içinde yaşadığı topluma fayda sağlar  hem de kazandığı paralar ile okul, hastane yaparak veya kitap yazarak, veya bir buluşa imza atarak insanlığa  çok faydalı olabilir. İşte bunlar yapıldığı zaman  hayatta olunmasa bile o kişinin adı hiçbir zaman unutulmaz ve o kişi ya da kişilerden bahsederken yüzümüzde hep bir tebessüm ve gülümseme olur. Bunun için çok çalışmalıyız ki insanlığa, dünyaya bir  katkımız olsun ve ben de bir şey yapabildim, bu dünyadan ayrılırken benim de kalıcı bir imzam var diyebilelim. Ondan dolayı da her zaman  çok çalışalım ve adımızı tarihe yazdıramasak da  yaşadığımız toplumun gönlüne kazınalım. Bu bile insanı onurlandırır ve yaşamdan  mutlu ayrılmasını sağlar.

Bugün Mehmet Akifler, Atatürkler ve daha nice büyüklerimiz ömür olarak yüzlerce yıl yaşamamışlardır ama hizmetleri ile, ortaya koydukları eserlerle asırlarca unutulmayacaklardır. Bu yüzden adımızı yaşatabilmek için elimizden geldiği kadar vatana, millete hayırlı işler yapmaya çalışmalıyız.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...