‘’Bana İyi Analar Verin Size İyi Vatandaşlar Vereyim.’’ İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


‘’Bana İyi Analar Verin Size İyi Vatandaşlar Vereyim.’’ İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Çocuğa eğitimin verildiği ilk yer, güzel ahlakın öğretildiği ilk yer ailedir. Aile içinde anne ve baba elbette önemlidir fakat çocuğun gelişmesinde, yetişmesinde, onun toplum içine girmesinde annelerin daha fazla emeği vardır. Çünkü anneler çocukları için daha fedakar ve daha çok çalışan, emek eden kimselerdir. 

Bir anne nitelikli bir çocuk yetiştirirse, başarılı bir çocuk yetiştirirse o çocuk ilerde kendi yaşadığı topluma ve dünyaya faydalı olur. Başarılı olan çocuk  yaptığı çalışmalar ile, buluşlar ile, icatlar ile dünyaya yön verebilir.  Annelerin  iyi bir vatandaş yetiştirmesi, iyi çocuk yetiştirmesi ile ilgili şu söz de çok önemlidir: ‘’ Beşiği sallayan, dünyayı sallar.’’ Gerçekten de öyledir. Her şey annede biter. Anneler çocuklarına iyi bakarsa, onlara sevgiyi, saygıyı öğretirse, onların emeğin ne demek olduğunu yaşatır ve öğretirse onların yetiştirdiği çocuklar da iyi vatandaş olur, iyi evlat olur, iyi baba ya da iyi anne olur, iyi komşu olur, iyi iş arkadaşı olur vb.   Bugün kendini yetiştirmiş, başarılı insanların , bilim insanlarının arkasında mutlaka güçlü bir kadın, güçlü bir anne olduğunu görmekteyiz.

Çocuklara değer veren, onların iyi insan olmasını sağlayan  kişiler annelerdir, kadınlarımızdır. Ancak onların sayesinde iyi vatandaşlar,  vatanına, milletine bağlı vatandaşlar ortaya çıkar.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...