‘’Nerede Hareket Orada Bereket’’ Sözü İle İlgili Hayattan Örnekler Veriniz .


‘’Nerede  Hareket Orada Bereket’’ Sözü İle İlgili Hayattan Örnekler Veriniz .

Boş durmayıp çalışan insan , ekmeğinin peşinde koşan insan hiçbir zaman aç kalmaz ve kimseye el açmak zorunda da kalmaz . Çünkü  hareketin olduğu yerde , emeğin olduğu yerde bereket vardır, zenginlik vardır . Dinimizde de çalışmaya çok önem verilmiştir. Bu söz ile ilgili şu örnekleri verebilirim :

Örneğin;  Mehmet adındaki  çiftçi tarlasına iyi bir şekilde bakım yaptığı zaman,  tarlasına ektiği ürünlerden fayda görür . O ürünleri satınca yüklü bir miktarda para alır ve o da Mehmet çiftçinin geçimini sağlar. Böylece kimseye muhtaç olmaz . Çünkü dönem boyunca çalışmıştır ve durmadan tarlasına emek etmiştir . İşte burada hareket olduğu için bereket vardır diyebiliriz .
Örneğin; Nitelikli bir öğretmen , çocuklar için  çok güzel etkinlikler yaparsa , dikkat çekici uyarıcılara yer verirse  ders daha zevkli geçer . Böyle olduğu zaman çocuklar da dersi daha iyi anlar. Yani yaparak, yaşayarak öğrenme gerçekleşir . Bu öğretmenin ders anlattığı çocuklar da ileride iyi bir meslek sahibi olur ve ülkesine faydalı olan , nitelikli bireyler haline dönüşür . İşte burada öğretmenin emeği çoktur .

Eğer öğretmen sadece bir  yöntem ve teknikle çocuklara ders anlatsaydı, çocuklara karşı ilgisiz olsaydı o çocuklar hem mutlu olmazlardı hem de bu öğretmeni dinlemek istemezlerdi . Bu yüzden nerede çalışkanlık ve emek varsa orada başarı vardır diyebiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...