Sizce Büyük Şehirler, O Şehirde Yaşayan İnsanların Birbirleriyle İlişkilerini Nasıl Etkilemektedir ?


Sizce Büyük Şehirler, O Şehirde Yaşayan  İnsanların Birbirleriyle  İlişkilerini Nasıl Etkilemektedir ? 6.sınıf Türkçe Dersi 149. Sayfa

İnsanlar başka bir şehre yaşamaya  gittiği zaman orada zorluklar ile karşılaşacaktır . Çünkü ilk önce yaşanılan şehre uyum sorunları ortaya çıkacak ve zamanla bu uyum  sağlanmaya çalışılacaktır . Şehirlerde   insanlar arası ilişkiler daha çok resmidir .  Yani şehir yaşamında insan ilişkileri fazla gelişmemiştir . Çünkü kimse  kimseye fazla güvenmemektedir .

Komşuluk ilişkileri de asgari düzeydedir . Hatta kimi komşular komşu olduklarını bile sonradan fark edebilirler . Herkes kendi derdine düşmüştür şehir yaşamında .  Kimse kimsenin nazını çekmez . Yani şehir yaşamında  manevi duygular fazla yoktur . İnsan sadece kendini düşünür . Komşuluk ilişkileri fazla gelişmediği için insanlar her ihtiyacını büyük marketlerden karşılar . Maddi  olarak paylaşma olmadığı için manevi olarak paylaşma da fazla olmaz şehirlerde . İnsanlar daha çok buralarda ben düşüncesi ile hareket eder ve biz düşüncesi şehirlerde fazla hakim değildir . İnsanlar çocuğunu bile parka götürürken o çocuğu orada tek başına bırakamaz . Çünkü şehirde kimse  kimseyi fazla tanımadığı için insanlarda güven olmaz , insanlar birbirine karşı şüphe ile yaklaşır . Belki zaman için de az olsa  samimi ilişkiler kurulabilir .  İnsanlar sabah işe gider, akşam ise evine gelir ve kalan süreyi dinlenmek için geçirir .

İnsanın içini dökecek, güvenecek kimsesinin olmaması  onu mutsuz eder. Bu durumdaki insanlar da dertlerini bir psikologa giderek anlatabilirler. İnsan ilişkileri daha çok çıkara dayalıdır.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...