Zorbalık İle İlgili Düşüncelerinizi Açıklayınız.


Zorbalık İle İlgili Düşüncelerinizi Açıklayınız.

Bir çocuğun başka bir çocuğa  uyguladığı fiziksel , sözel , teknolojik , cinsel vb. saldırıdır . Zorba olan kişiler genellikle yaşı zorbalığa mahkum olan kişiden daha büyük olan kimselerdir . Zorbalık yapan kimse kendinden küçük kişiye şiddet uygular , bunu bilinçli olarak yapar ve   onu küçümser , aşağılamaya çalışır ve böylece zorbalığa mahkum olan çocukta çeşitli sorunlar oluşmasına neden olur .

Zorbalığın nedenleri şunlardır :  Çocuğun ailesinden zorbacı davranışlar öğrenmesi, kendini  bu yollara kanıtlamak istemesi,  birtakım psikolojik sorunlar, kendini iyi  ve kuvvetli hissetme düşüncesi, zorbalığı yapan kişinin de önceden zorbacı davranışlara maruz kalmış olması gibi nedenlerdir . Zorbalık asla iyi bir şey değildir . Özellikle de okul ortamından yapıldığı zaman bu durum hem öğretmeni hem çocukları olumsuz etkiler .  Zorbalığı yapan çocuk da zorbalığa maruz kalmış çocuk da bundan kötü etkilenir . Zorba olan çocuk disipline verilir , derslerinde düşüş yaşanır, kimse öyle biri ile arkadaşlık yapmaz istemez . Zorbalığa uğrayan çocuklar ise bir zaman sonra içine kapanık biri olur . Kendilerini yetersiz hissetmeye başlayabilirler ve bunda dolayı da utanç duygusu içine kapılabilirler .  Korkak ve çekingen çocuklar  olurlar. Bunun için zorbalığa karşı şu önlemler alınmalıdır : Aile çocuğunu iyi yetiştirmeli, ona iyi örnek olmalıdır . Aile içinde  huzursuzluk , şiddet ve kavga olmamalıdır . Çocuğumuzu zorbalığa karşı bilinçlendirmeliyiz .  Zorbaca davranışlar gösteren çocuğun bu davranışları karşısında sakin olmalıyız ve onunla sevgi ve saygı ortamında güzel bir dille konuşmalıyız .

 Çocuğu hemen yargılamamalıyız . Önce onu can kulağı ile dinlemeliyiz ve ona sevgimizi her durumda hissettirmeliyiz . Çocuğumuza zorbalık karşıtı alışkanlıklar kazandırmalıyız . Bu konuda okul ile aile iş birliği içinde hareket etmelidir .

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...