‘’Güzeli Güzel Yapan Edeptir. Edep İse O Güzeli Sevmeye Sebeptir.’’ Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


‘’Güzeli Güzel Yapan Edeptir. Edep İse O Güzeli Sevmeye Sebeptir.’’ Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Bir insanın güzelliği sadece dış görünüş ile belli olmaz . İnsanı insan yapan en önemli özellik dış güzellik değil , iç güzelliktir . Yani edepli olması , ahlaklı  olması ve erdemli olmasıdır . Kişi edepli biri ise o kimse zaten herkes tarafından sevilmeye başlar . Çünkü edepli insanlar  gözümüze daha güzel görünür ve böyle kişilere hayran kalırız ve onlar gibi olmak isteriz .

Edepli insan konuşmasına dikkat eden , kalp kırmayan , iki yüzlü olmayan , insanların özel konularına girmeyen ve çevresindeki her canlıya saygı ile yaklaşan kimsedir . Yani haddini bilen insandır . İşte bu güzel özellikler insanı edepli kılar ve o kişinin de edepli olması kendisinin sevilmesini sağlar . Edepten yoksun bir kimse ise  üslubuna dikkat etmez , haddini bilmez ve ağzına gelen her türlü kötü sözü söyler . Çünkü edepsiz kimseler düşünmeden yoksun , erdemli olmayan insanlardır . Bunun için edepten yoksun bir insan olmamalıyız . Edepli , görgülü insan olmalıyız . Kaba konuşmamalıyız , kalbimizi  temiz tutmalıyız ve dilimize sahip çıkmalıyız .  Bir ortamda çok fazla konuşmamalıyız , yeri geldiği zaman utanmasını bilmeliyiz  ve kendimize olan saygımızı da kaybetmemeliyiz . İşte böyle olduğumuz zaman kendimizi hem sevmiş oluruz hem başka insanlar tarafından seviliriz . Edep ile ilgili şu sözü de unutmamalıyız :

‘’ Her şey çoğaIdıkça ucuzIar. Fakat edep çoğaIdıkça  değeri artar.’’ Çünkü edepli olan kimseler her zaman gözde insanlar olur ve bu kimseler tıpkı bir altın gibi değerli olurlar.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...