Suçların Önlenmesinde Yasalar Etkilidir Konulu Münazara Yazınız .

Suçların  Önlenmesinde Yasalar Etkilidir Konulu Münazara Yazınız .

İşlenmiş olan  açık ya da gizli olan her suçun mutlaka bir cezası olacaktır .  Devlet suçların önlenmesi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için birtakım yasalar ( kanunlar) çıkarmış  ve bu şekilde suçların daha çok işlenmesinin önüne geçilmek istenmiştir . Elbette suçların önlenmesinde  yasalar etkilidir .  Çünkü yasalar sayesinde suçlar daha aza inmektedir . Suçlar daha aza indiği için  toplumun huzuru da artmakta ve toplumda kargaşa yaşanmamaktadır . Eğer devlet tarafından suçların engellenmesi için yasalar oluşturulmamış olsaydı herkes kafasına göre istediği suçu işler ve herhangi bir ceza almadan da sokakta elini kolunu sallayarak gezerdi .

İşte  bunların  ve  kötü olayların olmaması için de devreye kanunlar yani yasalar girmiştir . Çıkarılan yasalar sayesinde devlet gerekli olan yaptırımını koymuş ve böylece yasalar suçu daha aza indirgemiştir . Mesela  çevrenizde bir kavga oluyor  kavgayı , şiddeti seven bir kişi hiç bir günahı olmayan masum bir insana zarar verecek davranışlarda bulunarak o kişiyi yaralıyor .  Peki sizce bu kişi  serbest kalıp daha fazla insan yaralamaya ya da öldürmeye devam mı etsin ? Yoksa devletin polisleri onu kolundan tuttuğu gibi hapse mi atsın? Elbette bu kişi  cezasını çekmeli ve kanunda belirtildiği gibi hapis cezasına mahkum bırakılmalıdır . Böylece bu kötü davranışlara sahip olan kişiye özenen  birtakım kimseler de devletin bu kişiye verdiği cezadan dolayı herhangi bir eyleme girişemezler ve herhangi bir kimseye zarar veremezler . İşte bunun suçların önlenmesinde her zaman yasalar (kanunlar) daha etkilidir ve etkili olmaya da devam edecektir .  Diğer bir örnek verelim . Mesela yolda araba ile giden bir genç hız yapmayı  çok seven biri olsun . Karşıdan gelen bir arabaya çarpsın . Karşıdan gelen aracı kullanan  kişi araçta tek olsun . Arabayı süren gencin yanında ise arkadaşı olsun. İkisi birden masum kişiye zarar vermeye başlasın ve o kişinin  zarar görmesine neden olsunlar . Yasalar olmasaydı bu kişiler hiçbir ceza almaz ve bu davranışları yapmaya daha çok devam eder ve toplumda huzur ve güven diye bir şey kalmazdı .


Bunun için  devletin koyduğu yasalar her zaman var olmalı ve bu yasalara uymayanlar da gerekli olan cezalar yine devlet eliyle verilmelidir. 

2 yorum:

  1. İşlenmiş olan açık ya da gizli olan her suçun mutlaka bir cezası olacaktır . Devlet suçların önlenmesi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için birtakım yasalar ( kanunlar) çıkarmış ve bu şekilde suçların daha çok işlenmesinin önüne geçilmek istenmiştir . Elbette suçların önlenmesinde yasalar etkilidir . Çünkü yasalar sayesinde suçlar daha aza inmektedir . Suçlar daha aza indiği için toplumun huzuru da artmakta ve toplumda kargaşa yaşanmamaktadır . Eğer devlet tarafından suçların engellenmesi için yasalar oluşturulmamış olsaydı herkes kafasına göre istediği suçu işler ve herhangi bir ceza almadan da sokakta elini kolunu sallayarak gezerdi . İşte bunların ve kötü olayların olmaması için de devreye kanunlar yani yasalar girmiştir . Çıkarılan yasalar sayesinde devlet gerekli olan yaptırımını koymuş ve böylece yasalar suçu daha aza indirgemiştir . Mesela çevrenizde bir kavga oluyor kavgayı , şiddeti seven bir kişi hiç bir günahı olmayan masum bir insana zarar verecek davranışlarda bulunarak o kişiyi yaralıyor . Peki sizce bu kişi serbest kalıp daha fazla insan yaralamaya ya da öldürmeye devam mı etsin ? Yoksa devletin polisleri onu kolundan tuttuğu gibi hapse mi atsın? Elbette bu kişi cezasını çekmeli ve kanunda belirtildiği gibi hapis cezasına mahkum bırakılmalıdır . Böylece bu kötü davranışlara sahip olan kişiye özenen birtakım kimseler de devletin bu kişiye verdiği cezadan dolayı herhangi bir eyleme girişemezler ve herhangi bir kimseye zarar veremezler . İşte bunun suçların önlenmesinde her zaman yasalar (kanunlar) daha etkilidir ve etkili olmaya da devam edecektir . Diğer bir örnek verelim . Mesela yolda araba ile giden bir genç hız yapmayı çok seven biri olsun . Karşıdan gelen bir arabaya çarpsın . Karşıdan gelen aracı kullanan kişi araçta tek olsun . Arabayı süren gencin yanında ise arkadaşı olsun. İkisi birden masum kişiye zarar vermeye başlasın ve o kişinin zarar görmesine neden olsunlar. Yasalar olmasaydı bu kişiler hiçbir ceza almaz ve bu davranışları yapmaya daha çok devam eder ve toplumda huzur ve güven diye bir şey kalmazdı .
    Bunun için devletin koyduğu yasalar her zaman var olmalı ve bu yasalara uymayanlar da gerekli olan cezalar yine devlet eliyle verilmelidir. burdan kopyalaya bilirsiniz

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...