Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız.

    0

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız.

Başkalarının açığını arayan ve bunu topluluk içinde dile getirmek çok büyük  bir cahillik ve çok büyük bir saygısızlıktır . Çevremizde bile yakın akraba , eş dost dediğimiz  kimi insanlar  bir eksiğimizi aramaya çalışmakta ve bundan büyük zevk almaktadır . İnsanların açığını yakalayarak , mutsuzluktan mutluluk çıkaran  boş insanlar vardır ne yazık ki çevremizde .

İşte böyle insanlara karşı kusuru olan insanlar çok dikkatli olmaya çalışır ve bunlara herhangi bir dertlerini söyleyemez ve içlerine atarlar . Oysa en yakınlarımıza dertlerimiz söylesek onlar da kusurlarımızı örtse büyük erdemlilik yapmış olur ve insanların gözünde saygın kişi olurlar . Nasıl ki gece olunca her şeyi gündüz gibi net göremiyorsak insanın , insan kardeşimizin kusurunu örtmede de gece gibi olmalı, onu üzmemeli canını yakmamalıyız . Ne demiş Yunus Emre : Bir kez gönül yıktın ise, bu kıldığın namaz değil, Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil . Yani kalpleri başkalarının kusurunu açığa çıkarak kırmayalım , insanları rencide etmeyelim . Mümkün olduğu sürece duyduğumuz gizli bir lafı orada burada ağzımıza sakız etmeyelim . İnsan olan,  iyi olan , ahlaklı olan insanlar , alçak gönüllü olan insanlar başkalarının kusurunu kapatır ve asla o kişiyi üzecek imalarda bulunmaz ve yaşadığı kötü durumu kişiye de unutturmaya çalışır .


Bunun için Mevlana'nın da dediği gibi  başkalarının kusurunu örtmede  gece gibi olalım , bazı şeyleri hatırlamayalım , sonsuza kadar unutalım lütfen .

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.