Meyve Veren Ağaç Taşlanır Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Meyve Veren Ağaç Taşlanır Atasözü İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar çalışıp çabalayıp bir yerlere gelmeye başladığında başkalarının dikkatini çekmeye başlarlar . Etrafımızdaki gerçek dostlar bizim başarılarımızla gurur duyup bizi överken gerçek dost olmayanlar ise başarılarımıza bir kulp takmaya çalışır . Bu gibi insanlar kıskançlıklarının da etkisiyle bizim başarılarımızı küçümsemeye kalkışırlar ve sürekli eleştirecek bir yer ararlar .

" Meyve veren ağaç taşlanır " atasözü çalışan , üreten insanların tembellik eden çalışmayan insanlar tarafından daima eleştirilebileceği anlamına gelmektedir . Mesela bir öğrenci çok güzel bir ödev yapıp öğretmeni tarafından taktir edildiği zaman sınıfta bazı arkadaşlarının "kesin kopya çekmiştir , kesin kendi fikri değildir " gibi ithamlara maruz kaldığına şahit olmuşsunuzdur . İşte bu başarılı insanların kıskanılmasına en güzel örneklerden biridir . İnsan hiçbir şey yapmazsa kimse tarafından kıskanılmaz . Ama üretir , yeni şeyler denerse başkaları tarafından fark edilmeye başlar . Bu fark ediliş kıskanç insanlar tarafından hoş karşılanmaz ve o başarıyı gölgelemek için türlü iftiralara bile başvurabilirler . Ama çalışkan ve kararlı insanlar bu gibi art niyetli insanların eleştirilerine kulak tıkamasını bilmeli ve amacına ulaşmak için her türlü zorluğa göğüs germeyi bilmelidir .

Başarılı insanları ne kadar taktir eden insan varsa o kadarda kıskanan insan vardır . Bu sebeple faydalı eleştiriler üreten insan için çok faydalı olur ama gereksiz eleştirilerde sinek vızıltısından farksız olur .

3 yorum:

  1. Çok güzel olmuş ödevimi rahatça yazabildim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bende öyle umarım hoca fark etmez fark ederse ne diyebilirim tavsiyeniz var mı

      Sil

Deneme