Mehmet Akif'ten Anılar

Mehmet Akif Ersoy İle İlgili Anılar

Anı 1:
Bir gün Mehmet Akif'e İstiklal Marşını niçin Safahat'a koymadığını sormuşlar .
Mehmet Akif İstiklal Marşını millete hediye ettiğini ; artık onun milletin malı olduğunu . kendisiyle alakası kalmadığını söylemiştir . Mehmet Akif İstiklal Marşı zaten milletin eseri milletin malı olduğunu kendisinin yalnızca millette gördüğünü yazdığını söylemiştir .

Anı 2 :
Mehmet Akif'in müsamaha gösteremediği tek şey dini ile ilgili olumsuz düşüncelerdi . Yani bir adam onunla düşman olmak istiyorsa şahsına değil , inançlarına saldırması gerekirdi . Bu yüzden şiirlerinde onun düşmanlığına uğrayanlar onun dini inançlarına saldıranlardı .

Anı 3 :

Mehmet Akif her şeyi tam yaşardı . İlgisi de , ilgisizliği de , düşmanlığı da tam olurdu . Bir insanı sevdiği zaman artık onun için her şeyi yapabilirdi . İlgisizliği de aynı bu şekildeydi . Hoşlanmadığı insanlarla alakayı keser bir daha görüşmezdi . Görüştüğü insanlar içerisinde yoldan çıktığını gördükleri ile de derhal ilgisini keserdi .
Bir gün bu şekilde eski güzel vasıflarını kaybetmiş bir tanıdığı ile karşılaşır ve kendisine selam veren o adama cevap vermez ve adam bu duruma bozulunca da ;
- Artık bir daha görüşmemizde yarar yok , dedi ve oradan uzaklaştı bir daha da o adamın adını ağzına almadı .

Anı 4 :

Akif , fakirlik zamanlarında da kimseye eyvallah etmemiştir . Seferberlik döneminde arkadaşı ile oturmuş kuru fasulye yiyordu . Nezaret görevlilerinden biri geldi ve yazdıklarında çok fazla ileri gitmemesini söyledi . Mehmet Akif görevliye döndü ve " nazırına söyle kendilerini düzeltsinler ben fasulye aşı yemeye razı olduktan sonra kimseden korkmam " dedi .1 yorum:

  1. güzel anıları var ama siz biraz az bulmuşsunuz efenim

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...