İletişim Formu

Karakter İle İlgili Bir Konuşma Yazısı

Karakter İle İlgili Konuşma Yazısı

Karakter kelime anlamı olarak  bir kimsenin veyahut bir insan topluğunun  duygulanma ve davranış biçimi ya da tutumu anlamına gelmektedir .  Her insanın karakteri farklıdır . Karakterin belli bir şekil almasında çevresel etkenlerin çok önemli bir rolü vardır .

Kimi insanlar olumlu bir karaktere sahipken kimi insanlar da olumsuz yani kötü bir karaktere sahiptir . Bir insanın dürüst olması,  güvenilir ve ahlaklı olması , emanete hıyanet etmemesi , şerefli ve namuslu olması da bir karakter özelliği gösterir . Bir kimsenin yalancı olması , dedikodu yapması , iki yüzlü olması ,  ahlaksız olması ve küfürlü konuşması da bir karakter özelliğidir . İnsanların bu şekilde olmasının çeşitli sebepleri vardır . İnsanın içinde dünyaya geldiği ailesi , yakın çevresi , arkadaşları , eşi, dostu ..vb  gibi etkenler karakterin belirlenmesinde etkili olur .  Kimi insanlar karakterli olur , kimi insanlar da karaktersiz olur . Bunun için insanları iyi tanımalı ve güvenmediğiniz , sözünün eri olmayan insanlarla çok fazla vakit geçirmemeli ve hatta aynı ortamda bile bulunmamalısınız . Kimi insanlar vardır güçlü ve zalim olanın yanında yer alır ve güçsüz ve mazlum olanı korumaz . İşte böyle insanlar karaktersiz kimselerdir . Ya da haksızlık karşısında hiç bir şey yapmayan ve susan birtakım insanlar da vardır . Bunlar da karaktersizdir . Kişinin karakterli olması onun özü ve sözü ile bir olması ve her zaman dengeli davranışlar göstermesi ve anlık hareketlerde bulunmaması gerekir .


Karakter daha küçük yaşlarda iken içinde yaşanılan toplumun değer yargılarının benimsenmesi ile şekil alan bir kişilik özelliğidir . İnsanlar karakterli olmalı ve karaktersiz davranışları varsa bunları bir an önce düzeltmeli ve kendine çeki düzen vererek karakterli bir kimse olmalıdır .

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.