Zorbalık İle İlgili Kompozisyon

ZORBALIK KONULU KOMPOZİSYON

Zorbalık adı üstünde bir işi zorla yaptırmak , tehdit etmek anlamındadır . Zorbalık bilinçli ve istekli olarak yapılır . Amaç karşısındaki kurbanın canını acıtmaktır . Zorbalık daha çok okullarda gerçekleşen bir şiddet türüdür . Kişi istediğini zorla yapar , baskı kurar , karşıdaki kişiyi etkisi altına alır . İstediğini başarana kadar bu şiddete devam eder .

Zorbalık yukarıda da bahsettiğim gibi okullarda akranlar arasında daha çok yaygındır . Bunlar genelde akran zorbalığı şeklinde ya da büyük öğrencilerin küçük öğrencilere yaptığı  zorlamalar ve baskılar şeklindedir . Zorbalığın çeşitleri  de vardır.  Sözel zorbalık , fiziksel zorbalık ,  jest ve mimikler ile yapılan zorbalık  gibi çeşitleri vardır .   Kişi zorbalığı çeşitli şekilde yapar . Canını acıtarak ,  bir eşyasını çalarak , kaş göz hareketleri ile korkutarak ,   küfürler savurarak ,  fakir bir kimsenin durumu ile alay ederek onu küçümseyerek ...vb.   En çok etkilenenler küçük çocuklardır. Zorbalık karşısında haklarını arayamaz ve psikolojik olarak etkilenirler .  Bundan dolayı çocuklarımıza küçük yaşta iyi bir insan olmayı ve insanlara zarar vermemeyi öğretmeliyiz .  Bazı çocuklar annesi ve babası tarafından terk edildiği için sokaklarda hayatını yaşar , orada yaşam mücadelesi verir ve aynı zamanda kötü alışkanlıklar da edinebilir . Bu alışkanlıkları okuldan yaşça kendinden küçük çocuklara da yaptırmaya çalışır , yapmadıkları takdirde onlara çeşitli yollarla zarar vermeye çalışır .  Şımartılmış zengin çocukları da  , fakir hayatı görmediği için , ailede iyi insan olma eğitimi verilmediği için maddi durumu düşük olan öğrenci arkadaşları ile alay eder ve onlara şiddet uygulayabilir .


Zorbalıkla mücadelede en büyük görev anne babalar, öğretmenler ve yakın çevreye düşmektedir . Küçük yaşta çocuklarına şefkatli ve merhametli olmayı öğretmeli ve vicdan duygusunu yerleştirmelidirler . Başkasına zarar vermenin çok kötü olduğunu söyleyerek onları eğitmelidirler .  Bunun için kardeşlik duygusunu ve sevgiyi gönüllerine inşa etmeliyiz . Çocuklarımıza asla şiddet uygulamamalıyız ki ilerde onlar da başkalarına şiddet uygulamasın . Daha güzel bir dünyada birlik ve beraberlik içinde yaşamak için sevgi verelim çocuklarımıza ki sevgiyi yaysınlar .

1 yorum:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...