Atatürk'ün Eğitimle İlgili Bir Anısını Kendi Cümlelerinizle Yazınız - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Atatürk'ün Eğitimle İlgili Bir Anısını Kendi Cümlelerinizle Yazınız

    0

Atatürk'ün eğitime verdiği önem ile ilgili bir anıyı kendi cümlelerinizle yazın

Atatürk ve Eğitim

Atatürk dünyaya gelip geçmiş liderler arasında eğitim ve öğretime en fazla önem veren liderlerin başında gelmektedir . Onun eğitim ve öğretime verdiği önemi özetleyen anılardan birisi şöyledir :

- Tarih 9 Eylül 1922 ... Kurtuluş Savaşı sona ermiş ve yeni Türk devletinin temelleri atılmıştır .  Atatürk böyle bir atmosferde İzmir'de bulunduğu bir sırada yanına birisi yaklaşır ve " Paşam çok yoruldunuz , artık çiftliğinize çekilir ve dinlenirsiniz her halde " diyor . Atatürk'ün bu söze karşılığı ise aynen şöyle oluyor :
" Hayır , asıl savaşımız şimdi başlıyor , bu savaş cahilliğe karşı olacaktır . "
Evet Atatürk eğitim ve öğretim için yapılan mücadelenin topla , tüfekle yapılan savaşlardan çok daha değerli olduğunu düşünmektedir . Bu sebeple o her zaman öğretmenlere büyük bir saygı beslemiştir . Atatürk'ün öğretmenlere gösterdiği saygı ile ilgili bir anı şöyle :

- Atatürk'ün yolu bir gün köy okullarından birine düşer . Tek sınıflı tek öğretmenli bir okulda o esnada öğretmen ders vermektedir . Atatürk sınıfa girince öğretmen bir anda kürsüyü terk eder . Atatürk'ün öğretmenin bu hareketi karşısındaki yanıtı şu şekildedir :

- Hayır , yerinizde kalınız ve devam ediniz . Müsaadeniz olursa biz de sizden faydalanmak isteriz .

Atatürk öğretmenlere o kadar değer vermiştir ki " Sınıfa girdiğinde cumhurreis dahil herkes öğretmenden sonra gelir " demiştir .Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.