İletişim Formu

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Konulu Kompozisyon

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Konulu Kompozisyon

İnsanlar  sosyal hayatlarını sürdürebilmek için birbirleri ile konuşmaya ihtiyaç duyarlar . Bu konuşma da tatlı dil ile sağlanırsa o konuşma bal olur tadından yenmez . İnsanlarla iletişim kurarken üslubumuza , ses tonumuza , sesimizin vurgusuna dikkat ederek konuşmalıyız . Çünkü bu iletişim için çok önemlidir .

Çevremizde kaba davranan , küfürlü konuşan , bağırarak konuşan , ..vb kişiler  hoş karşılanmaz . Çünkü toplumumuzda böyle kişiler kınanır . Kaba konuşan kişinin işini de yapmak istemezler . Ama akıllı olur , konuşmasını güzel bir ifade ile yaparsa karşıdaki sert mizaçlı insanı bile yumuşatabilir . Devletler de böyledir . Ülkelerin başında bulunan  başkanlar ya da cumhurbaşkanları da sert bir mizaca sahip olduğu zaman bu savaşa bile sebep olabilir . Ama yumuşak bir mizaç ülkelerin bile birbiri ile kaynaşmasını sağlar . Ne demiş Yunus Emre ; Söz ola kese savaşı , söz ola kestire başı , söz ola ağulu aşı , yağ ile bal eder bir söz . '' Yani tatlı dilin çok önemli olduğunu anlatmak istemiştir .


Daha güzel bir dünyada yaşamak için , insanların birbirlerini sevmeleri için , birbirlerine karşı kibar olsunlar ve tatlı dilli konuşsunlar . Çıkar için tatlı dil olmasın gerçek sevgi için , gerçek  samimiyet için tatlı dil olsun .  Tatlı dili içinize sindirin , gerçek olun , bakın o zaman nasıl giriyor işler yoluna .

1 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. Çok güzel bir kompozisyon çok beğendim çolak teşekkür ederim sağ olun

    YanıtlaSil