Nezaket Ve Görgü Kuralları Konulu Kompozisyon

Nezaket Ve Görgü Kuralları Konulu Kompozisyon

Toplumda birlik ve beraberliği sağlayan , sosyal dayanışmayı güçlendiren kurallardan biri de nezaket ve görgü kurallarıdır . Bu kurallar sosyal hayatın vazgeçilmezidir . Nezaket ve görgü kurallarını bilen insan kibar insandır ve toplum tarafından sevilir . Kaba ve  uyumsuz olan kişiler ise toplum tarafından yadırganır .

Hayatımızda her zaman nezaket ve görgü kurallarına dikkat etmeliyiz . Örneğin ; giyim ve kuşamımıza , yeme içmemize , konuşma adabımıza , oturup kalkmamıza çok dikkat etmeliyiz . Diğer bir örnek yolda giderken sakız çiğnememektir , bağırarak konuşmamalıyız , evde televizyonun sesini açıp bangır bangır şarkı dinlememeliyiz . 

Nezaketsiz insan çevresi tarafından sevilip sayılmaz . Bunun için bu kurallara çok dikkat etmeliyiz . İnsanlar ile konuşma üslubumuza da dikkat etmeliyiz .Yumuşak bir ses tonu ile tane tane konuşmalıyız . Kimseye küfürlü ve kaba bir şekilde asla konuşmamalıyız . Maddi durumu olmayan insanlara yardım ederken  bu yaptığımız yardımı her yerde söylemeliyiz... vs.


Buradan çıkarılacak olan ders de şudur . Görgü ve nezaket kuralları toplumun bir parçasıdır . Elimizden geldiği kadar bu kurallara uyalım , uymayanları da kibar bir şekilde uyaralım . Birbirimize sevgi ve saygı ile yaklaşmayı asla unutmayalım .

7 yorum:

 1. Çok kötüydü :( şaka şaka çok güzeldi :) :) :):):):):):)neyse çok oldu :) :D

  BEN ROBOT DEĞİLİMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

  YanıtlaSil
 2. güzel işime çok yaradı

  YanıtlaSil
 3. Çok sıkıcı:( ama çok iyi:D

  YanıtlaSil
 4. sayenizde türkçeden 100 aldım her nekadar hebelehübele gibi olsada 100 almamı sağladı teşekkür ederim

  YanıtlaSil

Deneme