Teknolojinin Hayatımıza Etkileri Konulu Deneme Örneği

Özet : Teknolojik gelişmelerin hayatımıza etkileri konulu deneme örneği
     Yapılan araştırmalar neticesinde ulaşılan bilimsel verilerin insan hayatını kolaylaştıracak çeşitli alet edevat yapımı olarak karşımıza çıkmış şekline teknoloji denilmektedir . Gün geçtikçe daha da ilerleyen , takip edilmesi neredeyse imkansız hale gelen teknolojik gelişmelerin hayatımızı kolaylaştırıcı yönleri çok olduğu gibi birtakım olmusuz sonuçları da bulunmaktadır . 
     Teknoloji insan yaşamını daha kolay hale getiren bir çok alet üretmektedir . Teknoloji sayesinde üretilen ürünler bir işi çok daha kolay yapmamızı sağlamasının yanı sıra aynı süre içerisinde çok daha fazla iş yapabilme imkanı sunmaktadır . Sağlık , haberleşme, giyim , gıda, spor ve daha aklımıza gelebilecek birçok alanda teknolojisinin nimetlerinden alabildiğine yararlanmaktayız . Telefon sayesinde ulaşılması haftalar , aylar süren yerlerle anında iletişim sağlamamıza imkan kılan teknoloji internet ile haberleşme alanında zirve yapmıştır . Teknoloji sayesinde istediğimiz konuda bilgi sahibi olabilmek, dünyanın neresinde olursa olsun alanında uzman olan insanların bilgilerinden faydalanmak çok kolay hale gelmiştir . Teknoloji bu yönü ile her geçen gün ilerliyor ve kıt olan doğal kaynakların en verimli biçimde kullanılmasını sağlamaya yönelik yeniliklere imza atıyor .
      Teknoloji ile hayatımız çok kolaylaşmıştır ancak teknoloji ile hayatımıza bazı olumsuzluklar da girmiştir . Teknoloji en başta çevreye ve doğal kaynaklara olumsuz etkilerde bulunmaktadır . Dünya üzerindeki bazı canlı türlerinin yok olması, hava ve su kirliliği doğrudan doğruya teknolojik gelişmelerle yakından ilgilidir . Teknolojinin doğal yaşama verdiği zararların en çarpıcı örneklerinden biri teknolojik cihazların yaydığı sinyallerin arı vb. sinyaller yayarak yollarını bulan canlıları olumsuz etkilemeleridir . Bu etkiler doğal yaşamı en çok tehdit eden faktörlerdir . Yaydıkları radyasyonlarla insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen teknolojik cihazların insanların sosyalleşmesine verdiği zarar da çok büyüktür . Örneğin teknolojik cihazlar insanların bir birleri ile yüz yüze görüşmelerini adeta gereksizmiş gibi göstermektedir . Karşılıklı sohbet etmek ve birbiri ile göz göze gelmek yerine insanlar telefon, tablet ve bilgisayarların esiri olmuşlardır . 
     Teknoloji insanların hizmetkarı olması gerekirken zamanla maalesef insanlar teknolojinin kölesi haline gelmişlerdir . Hayatımızı kolaylaştıralım derken hayatımızı kaybetme riski ile karşı karşı kalmış durumdayız . Elbette her nimetin bir de külfeti vardır ama teknolojiye bağlanmanın getirdiği külfet onun nimetlerini aşmaya başladı artık . 
Şuayip Hatip ( Türkçe Öğrt. )

3 yorum:

  1. cok güzel olmuş gerçekten yararlı bir yazı emekleriniz için sagolun

    YanıtlaSil
  2. süper... başka bir yerde kullanabilir miyim ?

    YanıtlaSil
  3. cok güzel saolun

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...