Özgürlük

     Özgürlük, hür olmak, kimsenin boyunduruğu altında yaşamamak, irademizi istediğimiz gibi kullanabilmek gibi anlamlara gelir.

     Hayattaki en önemli ve vazgeçilmez özelliklerden biridir özgürlük. Hiç kimse başkaları tarafından yönetilmeyi istemez. Hele bu bir de zorlama ve baskı içeren bir esaret hali ise asla kabullenilemez. Ama insanların kıymetini yeteri kadar algılayamadığı bir nimettir özgürlük. Kıymetini bilemememizin sebebi galiba özgürlüğümüzü yitirmemiş olmamızdan ileri geliyor. Çünkü bir şeyin kıymetini en iyi o şeyi bir süreliğine de olsa kaybetmiş olanlar bilebilir. Dilediğimiz gibi yaşadığımız, tamamen bize ait bir ülkenin kıymetini de ne yazık ki tam manasıyla bilemiyoruz. Öğrenciler olarak, yetişkinler olarak bu özgürlüğün ne büyük bir nimet olduğunu algılayamıyoruz. Niçin böyle düşündüğümü merak edenler olabilir. Böyle düşünüyorum çünkü ülkemizin daha güçlü daha etkin olabilmesi için birçoğumuz gereken gayreti göstermiyor. Öğrenci olarak bu ülkeye değer kazandırmak için yeteri kadar çalışmıyoruz, yetişkinler olarak hep rahatımızı düşünüyoruz ve hep daha rahat olmak derdindeyiz. Hiçbirimiz kendimizi zorlamak daha fazla üretmek derdinde değiliz. 


    
     Şöyle bir etrafımıza bakalım. Birçok komşumuz savaşlarla karışıklıklarla boğuşuyor. Neredeyse hepsi bir dakika sonra yaşayıp yaşamayacaklarını merak eden insanlarla dolu. Belki şu an bizim böyle bir sıkıntımız yok ama kimse olmayacağının garantisini veremez.


     Bağımsız ve özgür bir yaşam istiyorsak eğer, bunu kaybetmeden önce, kaybetmemek için gerekenleri yapmalıyız. Hepimiz yaptığımız işi en iyi biçimde yaparak ülkemizi daha güçlü hale getirmek için gayret etmeliyiz. Yoksa hava kadar, su kadar değerli olan özgürlüğe veda etmek zorunda kalırız birgün. 

8 yorum:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...