İletişim Formu

Nurullah ATAÇ

-1898’de İstanbuda  doğdu, 1957’ de ise Ankara’da hayata gözlerini yumdu.

-Deneme, eleştiri ve çeviri yazarı olarak edebiyatımızda isim yapmıştır.

-Galatasaray Lisesini bitirdi. Edebiyat fakültesine devam etti, Nişantaşı Lisesinde edebiyat Öğretmenliği yaptı.

-Gazi Eğitim Enstitüsünde edebiyat öğretmenliği yaptı. Çeşitli liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı.

-Ayrıca cumhurbaşkanlığında çevirmen olarak çalıştı.

-Cumhuriyet dönemi edebiyatının en önemli eleştirmenlerindendir.

-Çevresindeki gençleri eleştiri deneme ve edebiyat alanında geliştirmeye çalıştı çevresindeki gençlere örnek oldu. Eserlerinde kesin yargılardan olabildiğince kaçınmıştır. Tüm var olan bilgileri sürekli eleştirme gereği hissetmiştir.

-Türk dilinin saflaşması için büyük çalışma yaptı. Dile giren yabancı sözcüklere karşı savaş açtı. Fransızcaya çok hâkimdir. Çeviri eserlerinde bu hâkimiyeti görmek mümkündür.

-Türk edebiyatında deneme denildiğinde en büyük temsilcisi sayılır.

-MEB ders kitaplarında denemelerini yayınlamakta hazırlana sınav sorularında diğer kurumlar genellikle yazılarından bölümleri soru kökü yapar.

-Hemen hemen her konuda deneme yazmıştır. Üslup ve dil olarak farklı bir kapı aralamış kendine has bir üslup oluşturmuştur.

Başlıca Eserleri:


Günlerin Getirdiğ, Karalama Defteri, Sözden Söze, Ararken, Diyelim, Söz arasında, ünce, Kızıl ile Kara (Çeviri), Madame Bovary (çeviri)Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.