Hayvanlara Şiddet İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Hayvanlara Şiddet İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

İnsanların en acizi kendinden güçsüz olan kimseye yani hayvanlara eziyet  çektirendir . Empati kurma becerisinden yoksun , merhamet duygusundan yoksun kimi kendini bilmez kimseler zavallı hayvanlara öyle işkenceler etmektedir ki bunları gördüğümüz zaman kanımız donar kalır . Oysa  o hayvandır , o candır . Onun ihtiyaç duyduğu şey insanların ona sevgi ile yaklaşması , onu da hayatlarına almasıdır . 

Hayvanlara şiddet eden insanının ne dini vardır , ne imanı vardır . Hayvanlara şiddet zalimliğin ,  düşmanlığın , acımasızlığın göstergesidir . Bunun için nerede bir hayvana eziyet eden  insan görünümlü bir şeyi görürsek o şeylere gereken cezaların verilmesi için , gerekli kurumlara hiç beklemeden şikayet etmeliyiz .  Hayvanların yuvasını bozmamalıyız . Onları yavrularından ayırmamalıyız . Onlara sokaklara bırakarak aç olarak ölmesine asla ve asla müsaade etmemeliyiz . Dinimizde de hayvanlara eziyet edenin günaha girdiği şu sözler ile belirtilmektedir :
* ‘’ Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsin.”
Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa da şu sözü söylemiştir :
 ‘’ Kim gereksiz yere bir serçe kuşunu öldürürse, o hayvancağız kıyamet gününde:
– Ya Rabbi, falanca beni faydalanmak için değil de keyfi için öldürdü , diye Allah’a şikayet edecektir.” demiştir. Onlarınki de candır.

Hayvanlara kıymayalım , onların canını yakmayalım . Unutmayalım ki merhamet etmeyene merhamet edilmez . Vicdanlı bir insan olalım , hayvanlara sahip çıkalım ve bu dünyada yaşamanın onların da en doğal hakkı olduğunu bilelim .


0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...