‘’Dedikodu Basit Ruhlu İnsanların Eğlencesidir .’’ Özdeyişi İle İlgili Kompozisyon Yazınız .


‘’Dedikodu Basit Ruhlu İnsanların Eğlencesidir .’’ Özdeyişi İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Dedikodu yapmak insanların arkasından konuşmaktır . Bir kimsenin yüzüne söyleyemeyeceği  şeyi arkasından konuşmak , korkak , boş ve basit insanların  işidir . Çünkü boş insanlar yapacakları başka bir iş olmadığı için en basit yolu dedikodu yapmada bulur . Basit ruhlu insanlar çalışmaya , okumaya ve araştırmaya  vakit harcamayan insanlardır . 

Dedikodu yapmak bu dünyadaki en kolay iştir . Çünkü  kişi oturduğu yerden boş boş atar ve hem günaha girer hem de kişiliğinden,  kalitesinden ödün  verir .  Oysa ince düşünceli , akıllı olan kimseler kimsenin dedikodularını yapmazlar . Çünkü böyle kimseler  kendini sadece işine verir . ’’ Toplum için ne yapabilirim? insanlık için ne yapabilirim ?’’ düşüncesi ile hareket ederler .  Dinimizde de dedikodu ile ilgili ayetler ve hadisler vardır . Dedikodu yapmak ayrıca insanın başına olmadık işler açabilir . Dedikodu yapan insana güven olmaz ve böyle kimseler toplum tarafından saygı görmezler .  Hayatı daha kaliteli yaşamak için  boş durup birilerinin arkasından atıp tutmamalıyız .

Eğer gerçekten  kişilikli bir insan isek rahatsız olduğumuz bir duruma  muhatabı ile konuşmalıyız . Dedikodu yalanı da artırır ve kişinin başına olmadık belalar da açabilir . Bunun için her  zaman erdemli bir insan olmalıyız ve dedikodudan uzak durmalıyız . Çünkü boş  kişi , kişi kişiler ile , akıllı kişi  ise işi ile uğraşır.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...