Ben Bir Öğretmen Olsaydım Adlı Uzun Bir Kompozisyon Yazınız .


Ben Bir Öğretmen Olsaydım Adlı  Uzun Bir Kompozisyon Yazınız .

Her insanın  mesleği farklıdır . Her insan sevdiği mesleği yapmak ister . Benim en sevdiğim meslek ise öğretmenliktir . Ben bir öğretmen olsaydım , hayata dair çok güzel hayallerimi gerçekleştirmeye çalışırdım . Tüm öğrencilerimi koşulsuz seven , öğrenciler arasında ayrım yapmayan bir öğretmen olurdum . Ama gerçekten böyle olmaya çalışırdım . Zengin bir ailenin çocuğuna da torpil yapmazdım , yoksul bir ailenin çocuğuna da torpil yapmazdım .  Öğrencilerim arasında asla karşılaştırma yapmazdım , senin boyun daha güzel , senin gözlerin daha güzel , senin konuşman daha güzel gibi şeyler söylemezdi . Tüm öğrencilerime aynı mesafede olurdum . Yaramaz olan öğrencilere asla ceza vermezdim . Onları çok seveceğim için onların yaramazlıklarının da sona ereceğini bilirdim .

Öğrencilerimin dersi iyi anlayabilmeleri için elimden gelen her türlü fedakarlığı yapardım . Gerekirse okul çıkışı onlara ek dersler verirdim . Hiçbir öğrencimin  benim yüzümden asla üzülmesini istemem . Onun için onların mutlu olması için elimden ne geliyorsa yapardım . Öğrencilerime kendi ellerimle yaptığım yemekleri yedirir ve onlara belli günlerde meyve ve kuruyemiş almaya çalışırdım . Maddi durumu olmayan öğrencilerime hiç kimsenin haberi olmadan yardım etmeye çalışırdım ve bundan kesinlikle kimsenin haberi olmayacağını öğrencime söyledim . Öğrencilerimin yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaya çalışırdım . Onları eleştirel düşünme bcerisine sahip olmaları için , empati kurma becerisine sahip olmaları için , ana dillerini etkili ve doğru kullanmaları için onlar ile sürekli ilgilenir ve onlara çeşitli kitaplar alırdım . Okula üzgün gelen bir öğrencim olduğunda onu tenefüste yanıma çağırır ve sorunları ile ilgilenirdi . Eğer ki sorunları benim çözebileceğim bir türde sorun değilse öğrencimin de iznini alarak onu rehber öğretmene yönlendirirdim . Öğrencilerimizin daha başarılı olmaları için , okulu daha çok sevmemerli için diğer öğretmen arkadaşlar ile iş birliği yapardım . Öğrencilerimin yaparak ve yaşayarak öğrenmesi için her türlü  sorumluluğu yerine getirirdim . Yeni yöntem ve teknikler ile öğrencilerime faydalı olmaya çalışan , verimli iyi bir öğretmen olmaya çalışırdım .

Tüm çocuklarımız , tüm öğrencilerimi çok ama severdim  . Onların gözünden bir damla yaş akmaması için , çocukluklarını mutlu bir şekilde yaşaması için ve beni iyi bir insan olarak hatırlayabilmeleri için gerçek bir öğretmen , gerçek bir bir insan olmaya çalışırdım . Onlara her zaman insanlığı , saygıyı ve sevgiyi öğretirdim . Onların gelecekte iyi bir yetişkin olmaları için çabalardım . Onlara hayvan sevgisini , doğa sevgisini hissettirmek için , yaşatmak için her zaman çok çalışırdım ve daha birçok güzel işler yapmaya çalışırdım . "Mış gibi"  bir öğretmen olmazdım . Yapan , yaşayan , yaptıran , araştıran , inceleyen , deney ve gözlem yapan , deneyimlerini öğrencilerine aktaran , öğrencilerin merak etmesini sağlayan bir öğretmen olurdum .

1 yorum:

  1. Güzel olmuş teşekkürler ����������

    YanıtlaSil

Deneme