Doğru Ve Güzel Konuşmanın Birey Ve Toplum Hayatındaki Önemi Hakkındaki Düşüncelerinizi Açıklayınız - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Doğru Ve Güzel Konuşmanın Birey Ve Toplum Hayatındaki Önemi Hakkındaki Düşüncelerinizi Açıklayınız

    0

Doğru Ve Güzel Konuşmanın Birey Ve Toplum Hayatındaki Önemi Hakkındaki Düşüncelerinizi Açıklayınız

Konuşmak insanoğlunu diğer tüm canlılardan ayıran en önemli vasfıdır . Konuşma yeteneği sayesinde insan hem bireysel olarak hem de toplum içerisinde isteklerini , beklentilerini , düşüncelerini başkalarına aktarma olanağı bulmuş olur . Tabi ki yalnızca konuşma yeteneğine sahip olarak dünyaya gelmiş bir insan olmak bu yeteneğimizi en iyi şekilde kullandığımız anlamına gelmiyor . Bazı insanlar konuşmaları ile insanları etkileyebilirken bazıları da vardır ki konuştukça daha fazla zarar verir .

Güzel ve doğru konuşma becerisine sahip insan etrafındaki insanları etkiler , onları kendi düşüncelerine yaklaştırmayı başarır ; doğru ve güzel konuşması sayesinde insanların takdirini ve beğenisini kazanır . İnsan ne kadar güzel duygulara ve düşüncelere sahip olursa olsun bu duygu ve düşünceleri güzel bir dil ile ifade edemediği sürece insanlar tarafından yanlış değerlendirilme ihtimali yüksektir .

Konuşurken öncelikle dilin kurallarına uymayı bilmeliyiz . Yoksa söylediklerimizden farklı anlamlar çıkarılabilir . Her kelimeyi kendi anlamına uygun olarak , vurgu ve tonlamaya uygun olarak kullanmalıyız . Konuşurken gereksiz sesler çıkarmadan , akıcı ve etkili bir üslup kullanmalıyız . Bunlar konuşmanın şekli boyutudur . Bir de nezaket boyutu vardır ki o da karşımızdakini rencide etmeden , küçümsemeden konuşmaktır . Buna dikkat çekmek için Yunus Emre " Söz ola kese savaşı , söz ola kestire başı demiştir . "

Kısacası doğru ve güzel konuşmayı beceren insanlar toplum içerisinde sevilir ve saygı görür . Düşüncelerine değer verilir ve insanlar böylesi insanlarla bir araya gelmekten mutluluk duyar. Bu nedenle her zaman " Sesimizi değil , sözümüzü yükseltmenin " gayreti içerisinde olmalıyız .

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.