Misafirperverlik İle İlgili Kompozisyon

Misafirperverlik İle İlgili Kompozisyon

Misafirperverlik ya da başka bir deyişle konukseverlik Türk kültürünün en önemli özelliklerinden biridir . Türk kültüründe bir misafir evin eşiğinden adımını attığı andan itibaren onun gönlünü hoş tutmak , ona her türlü izzet ve ikramda bulunmak adeta bir dini görevi yapar gibi ciddiyetle gerçekleştirilir .

Bizim kültürümüzde misafire saygı o kadar üst düzeydedir ki evlerimizin bir köşesinde misafir yorganı ve döşeği hazır bekler ve ev halkından hiç kimse o yorgan ve döşekleri kullanamaz . Mutfağımızda misafirler için özel olarak alınmış ve yalnızca onlar geldiğinde kullanılan çay bardakları ve tabaklar hazır bekler . Banyo havluları , terlikler ve daha birçok ev eşyası sadece misafirlerin kullanması için hazır bekletilmektedir . Misafire hürmet işte bu kadar önemlidir Türk milleti için . Bu yüzden özellikle gençler olarak bu kültürümüzü iyi bilmeli ve evimize gelen misafirlere en iyi şekilde davranmalı , onların kalbini kırıcı hareketlerden sakınmalıyız . Misafirlere kendimiz için aldığımız yiyeceklerden sunmalı ve cömert davranmalıyız .

Bizim kültürümüzde “ misafir on kısmetle gelir , birini yer dokuzunu bırakır “ diye bir atasözü vardır . Bu atasözümüz bizlere misafirden korkmamak gerektiğini , misafirlere elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini öğütlemektedir .

2 yorum:

  1. Çok teşekkürler çok yardımcı oldu ödevim için (=

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Cok teşeküler ödevime yardımcı oldu 🤗🤗

      Sil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...