Zararlı Alışkanlıklar İle İlgili Kompozisyon

Zararlı Alışkanlıklar İle İlgili Kompozisyon

İnsan sağlığına düşman olan maddelere zararlı maddeler denir . Zararlı maddeler insan sağlığının başlıca düşmanlarıdır . Özellikle çocuklar ve gençlerin bu maddelerin pençelerine düşmesi çok büyük zararlar verir onlara . Zararlı maddelerin en tehlikelileri ve yaygın olanları sigara , alkol ve çeşitli uyuşturucu maddelerdir .

Zararlı alışkanlıklar hem bedensel olarak hem ruhsal olarak hem de zihinsel olarak bizlere büyük zararlar verir . Bu maddeleri kullananlar da günlük işlerini yaparken zorlanmalar , dikkatlerini toplayamama , stres vb. çok sorun ortaya çıkar . Zararlı alışkanlıklar çoğu zaman arkadaşlar aracılığı ile kazanılır . Bir defa içsem bir şey olmaz ya da bir gruba kendimi kabul ettirebilmek için onlar gibi olmam düşüncesi ile gençler zararlı alışkanlıkların pençesine düşmektedir . Zararlı alışkanlıklar erken yaşta cildin bozulması , iç organların zarar görmesi vb. sayılamayacak kadar büyük zararlar vermektedir . Bu tür alışkanlıklar ayrıca gençlerin kültürel özelliklerini kaybetmesi , ahlaki olarak olumsuz ortamlara girmesi gibi sosyal sorunlara da neden olmaktadır .

Zararlı alışkanlıkların çocuklarımızı ve gençlerimizi esir almaması noktasında en büyük sorumluluk anne babalara düşmektedir . Hayat koşuşturması içerisinde evlatlarını ihmal eden , onlarla yeteri kadar ilgilenmeyen anne babaların yerini maalesef kötü arkadaşlar ve zararlı maddeler almaktadır . Anne babalar olarak çocuklarımızla sürekli ilgilenelim ve geleceğimizin kararmasına müsaade etmeyelim . 


2 yorum:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...