İletişim Formu

Benim Manevi Mirasım Akıl ve Bilimdir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Benim Manevi Mirasım İlim Ve Akıldır Konulu Kompozisyon

Bir milletin gelişmesi ve ilerlemesi  ancak  o milletin fertlerinin akla ve bilime önem vermesi ile gerçekleşir . Akıl ve bilimin  olduğu yerde  dogmatik ve durağan bilgiler yer  almaz . Mustafa Kemal Atatürk de işlerini mantığa dayanarak ve ilim yolunda ilerleyerek yaptığı için ülkemizin bugünkü haline gelmesinde büyük katkısı olmuştur .

Türk gençliğinin de boş işlerle uğraşmaması gerektiğini , uğraşacak bir iş bulmak isterse akıl ve bilimle uğraşarak , deney ve gözleme dayanan yeni buluşlar  ortaya çıkarmasını istemiştir . İnsanın yaşadığı ortamda fikirler akla ve bilime dayanmazsa o ortam gelişme bulamaz ve geri düşüncelere bağlı kalır ve akıl ve bilim  orada barınamaz . Hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyen Mustafa Kemal Akıl ve bilime önem vererek  ülkesine birçok yenilik kazandırmış ve hayatını kaybedinceye kadar da bu  amacından bir an olsun vazgeçmemiştir . İnsanın aklını kullanması gerekir . Kendi aklını kullanmayan insan başka ülkelerin maşası haline gelebilir . Hiçbir  bilimselliği olmayan , birtakım inanışlara ve geleneklere inanılmamalı , çünkü bu yanlış inançlar akıl ve bilime aykırıdır . İnsan bilime önem vererek  merak ettiği bilgiyi kulaktan duyma şeylerle değil okuyarak , araştırarak bulmalıdır ki akıl ve bilim yolunda ilerleme sağlansın .

Dünyada  önemli olan şey , yaşamak için , ilerlemek için , gelecekte başka milletlerin  egemenliği altında olmamak için ve  mutlu olmak için millet olarak akıl ve bilim yolunda ilerlemeli ve  ülkemizi kalkınmış ülke haline getirmeliyiz .


5 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. gerçekten çok işime yaradı ödevimi buradan bakarak 2 dakikada bitirdim

    YanıtlaSil
  2. yazı ödevimi bunun sayesinde 2dk da bitirdim çok çoooooook teşekkürler

    YanıtlaSil
  3. Allah razı olsun süper hazırlamışsınız

    YanıtlaSil