İletişim Formu

Alışkanlıklarımız İle İlgili Kompozisyon

Alışkanlıklarımız İle İlgili Kompozisyon

 Bir şeye alışmış olma durumuna ve bunun insanda bağımlılık ve düşkünlük yapması olayına alışkanlık denir . Alışkanlıklarımız bizleri hep aynı şeyleri yapmaya yönlendiren  ve bize de onu yapmayınca  huzursuzluk yaratan durumlardır . Her insanın alışkanlığı vardır . Fakat alışkanlıkların bir kısmı olumlu , bir kısmı da olumsuz alışkanlıklardır .

Olumlu alışkanlıklar insana fayda sağlarken , olumsuz alışkanlıklar ise insana ciddi boyutta zararlar verebilir . Olumlu alışkanlıklar kişinin yaşam kalitesini yükselten alışkanlıklardır . Örneğin; kitap okuma alışkanlığı ,  bilmediğimiz bir konuda deney ve gözlem yapma alışkanlığı , sağlığımız için yatmadan önce diş fırçalama alışkanlığı , sabah kalkınca elini , yüzünü yıkama alışkanlığı , sorumlulukları zamanında yerine getirme alışkanlığı gibi alışkanlıklar olumlu alışkanlıkladır . Olumsuz alışkanlıklar ise ; sorumluluğunu yerine getirmeme alışkanlığı , okula geç kalma alışkanlığı , sağlığına zarar veren maddeleri kullanma alışkanlığı , dedikodu yapma alışkanlığı , insanların kapısını dinleme alışkanlığı , araba ile giderken her defasında hız yapma alışkanlığı gibi alışkanlıklar da insana zarar veren ve onun yaşam kalitesine düşüren alışkanlıklardır . Alışkanlık ile ilgili  söz şudur: ''Alışkanlıklara ,  zıt alışkanlıklar ile hakim olunur ''


Bundan dolayı alışkanlıklarımız hep olumlu yönde olmalıdır . Şu anda kendinizde kötü bir alışkanlık buluyorsanız hemen kalkın ve bu kötü alışkanlığı değiştirin ki hayatınız daha güzel ve daha yaşanılır bir hayat olsun ki yaşam kaliteniz artsın . Böylelikle birey olarak hem kendinize hem de çevrenize faydalı bir birey haline gelebilirsiniz .

3 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. BENCE GÜZEL BİR KOMPOZİSYON

    YanıtlaSil
  2. ödevimi burdan yazıcam ama sanki biraz kısa gibi

    YanıtlaSil
  3. başka kompozisyon örnekleri olsaymış daha güzel olurmuş

    YanıtlaSil