3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon

Engelli demek doğuştan ya da sonradan meydana gelen sakatlıklar ve kazalar sonucunda kişinin birçok beceriyi   yapamaz hale gelmesidir . Fiziksel , sosyal işlerinde  zorluk yaşar birey .Engelli insanlar da toplumun bir parçasıdır ve onları da normal insan gibi görmeli ve onlara daha hassas davranılmalıdır . Hiç kimseye isteyerek engelli olmaz . Bunun mutlaka bir sebebi vardır .

Engel çeşitleri  çoktur . Görme engeli , işitme engeli , otizmli engelliler , öğrenme engeli , konuşma ve dil engeli vb gibi sayabiliriz . Toplum olarak engelli insanlara yardım etmeli ve kendimizi onların yerine koyarak ve düşünerek empati kurmasını bilmeliyiz . Mesela duymadığınızı hayal edin bir an . İnsanlar konuşuyor , muhabbet ediyor ve siz anlamıyorsunuz bu çok zor bir durumdur . Ya da  evleniyorsunuz evlendiğiniz kişiyi görmüyor , doğan çocuğunuz nasıl bir şey olduğunu göremiyorsunuz . Düşünmesi bile strese sokuyor değil mi insanı ? Onlara gereken  psikolojik ve sosyolojik danışma hizmetleri verilmeli ve engelli insanlar da topluma kazandırılmalıdır . Engelli insanların zeki olduğunu biliyoruz . Normal bir insanın yapamadığı bazı şeyleri engelli insanlar yapıyor .  Okuldaki engelli öğrencilere de arkadaşları her konuda destek olmalı ve onları  dışlamamalıdır . Günümüzde engelliler için birçok kurum ve kuruluşlar açılmıştır . Onlar da çeşitli sporlar ile ilgilenmeye başlamış , birçok spor dalında yarışmalara katılarak ülkemizi başarı ile temsil etmektedir .


Çevremizde ya da yakınımızda mutlaka engelli insanlar vardır . Onları üzecek tavır ve davranışlarda bulunmamalı ve empati duygusunu hiçbir zaman yitirmemeliyiz . Çünkü aslında hepimiz bir engelli adayıyız . Bundan dolayı engelli kardeşlerimizi aramıza alıp onları dışlamalı ve onları topluma kazandırmak için her anlarında ellerinden tutup yardım etmeliyiz ki dünya iyilikler dünyası ve insan sevgisinin olduğu bir cennet olsun .

3 yorum:

  1. Sorun var şimdi öğretmen dünya engelliler günü ile ilgili kompozisyon yazın dedi çocuklar buradan bakım yazıyorlar

    YanıtlayınSil
  2. Değerli arkadaşlar bu yazıların amacı okuyup fikir edinmektir . Doğru olan bu tür kompozisyonlari okuyup kendi cümlelerimizle kendi kompozisyonumuzu yazmaktır.

    YanıtlayınSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...