3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon

    0

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon

Engelli demek doğuştan ya da sonradan meydana gelen sakatlıklar ve kazalar sonucunda kişinin birçok beceriyi   yapamaz hale gelmesidir . Fiziksel , sosyal işlerinde  zorluk yaşar birey .Engelli insanlar da toplumun bir parçasıdır ve onları da normal insan gibi görmeli ve onlara daha hassas davranılmalıdır . Hiç kimseye isteyerek engelli olmaz . Bunun mutlaka bir sebebi vardır .

Engel çeşitleri  çoktur . Görme engeli , işitme engeli , otizmli engelliler , öğrenme engeli , konuşma ve dil engeli vb gibi sayabiliriz . Toplum olarak engelli insanlara yardım etmeli ve kendimizi onların yerine koyarak ve düşünerek empati kurmasını bilmeliyiz . Mesela duymadığınızı hayal edin bir an . İnsanlar konuşuyor , muhabbet ediyor ve siz anlamıyorsunuz bu çok zor bir durumdur . Ya da  evleniyorsunuz evlendiğiniz kişiyi görmüyor , doğan çocuğunuz nasıl bir şey olduğunu göremiyorsunuz . Düşünmesi bile strese sokuyor değil mi insanı ? Onlara gereken  psikolojik ve sosyolojik danışma hizmetleri verilmeli ve engelli insanlar da topluma kazandırılmalıdır . Engelli insanların zeki olduğunu biliyoruz . Normal bir insanın yapamadığı bazı şeyleri engelli insanlar yapıyor .  Okuldaki engelli öğrencilere de arkadaşları her konuda destek olmalı ve onları  dışlamamalıdır . Günümüzde engelliler için birçok kurum ve kuruluşlar açılmıştır . Onlar da çeşitli sporlar ile ilgilenmeye başlamış , birçok spor dalında yarışmalara katılarak ülkemizi başarı ile temsil etmektedir .


Çevremizde ya da yakınımızda mutlaka engelli insanlar vardır . Onları üzecek tavır ve davranışlarda bulunmamalı ve empati duygusunu hiçbir zaman yitirmemeliyiz . Çünkü aslında hepimiz bir engelli adayıyız . Bundan dolayı engelli kardeşlerimizi aramıza alıp onları dışlamalı ve onları topluma kazandırmak için her anlarında ellerinden tutup yardım etmeliyiz ki dünya iyilikler dünyası ve insan sevgisinin olduğu bir cennet olsun .

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.