İletişim Formu

İnsanlar Arasında Kardeşlik Duyguları Nasıl Geliştirilir ? Konulu Kompozisyon

İnsanlar Arasında Kardeşlik Duygusu Nasıl Geliştirilir Konulu Kompozisyon

 İnsanlar arasında kardeşlik  duygusu sevgi tohumları ile artar .  Kötü düşünmeme , arkadan konuşmama ,  açık aramama , kusurları hoş görme , şefkatli ve merhametli olma insanlar arasındaki sevgi ve birlikteliği artırır . Kardeşlik duygusu insanın yüreğinden gelmeli , yapmacık değil samimice olunmalıdır .

Dünyada herkes iyi niyetli olsa  şükretmeyi bilse  fitne ve fesatlıklar son bulsa  savaşlar ve sömürüler yok olsa  dünya bir cennet gibi olurdu . İnsanlar arasında kardeşlik duygusunu geliştirmek için öncelik ile kendimizi düzeltmekten ve değiştirmekten başlamalıyız . Önce yakından başlamalıyız ki uzaklara da yayılsın . Örneğin en basiti ; başarılı insanları kıskanmak yerine onları tebrik edelim . Başaramayan insanların ise moralini bozmaktansa tekrar başarmaları için güdüleyelim ve mücadeleden vazgeçmemelerini sağlayalım . İnsanları olduğu gibi kabul edelim . Kimseyi inanışından , ırkından, yaşayışından dolayı kınamazsak , birlik ve beraberlik içinde  yaşarsak insanlar arasında kardeşlik duygusu daha da gelişir  ve yayılır. Kendi yakınlarımıza ve akrabalarımıza iyi davranarak başlamalıyız bu işe . Komşularımızla iyi geçinmeli ve zor durumda oldukları zaman onlara yardım etmeliyiz . Farklı ülkelerden gelen insanlara misafirperver olduğumuzu  yaptıklarımızla gösterelim . Birbirimize tahammül etmeyi bilelim . Her şeyden önce empati duygusu ile yaklaşılırsa insanlar arasındaki dostluk ve kardeşlik daha da çoğalır .


Bu yüzden her zaman yıkıcı olan değil yapıcı olan kişi olalım . Küsleri barıştıralım . İnsanlar arasına nifak tohumu yani fesatlıklar , kötülükler ekmeyelim . Çıkarsızca sevmeyi ve sevilmesi bilelim . Hep beraber el ele olarak kardeş olduğumuzu bütün dünyaya gösterelim ve başka milletlere de örnek bir millet olalım ki kardeşlik evrensel olsun . Yunus Emre'nin sözleri ile duygularımı noktalamak isterim. '' Gelin danış olalım, işi kolay kılalım, sevelim  sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz ''.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.