Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon Örneği

Dünyadaki tüm çocukların istisnasız hepsinin sahip olduğu haklara çocuk hakları denilmektedir . Çok eski dönemlerden beri çocuklar bazı sorunlarla yüz yüze kalmışlar hatta büyük eziyetlere bile maruz kalabilmişlerdir . Bu eziyet ve işkencelerin artması neticesinde Birleşmiş Milletler bu tür sorunların çözümü için dünya genelinde 170 üzerinde ülkenin imzası ile çocuk hakları sözleşmesini ortaya koymuştur .

Yaşama hakkı ve eğitim öğretim görme hakkı çocukların en başta gelen haklarındandır . Ancak 21. yüzyıl dünyasında teknoloji , iletişim hiç olmadığı kadar ileri noktalara gelmesine karşın çocuklar maalesef bu haklarını hala yeteri kadar kullanamamaktadır . Olması gereken ise tüm çocuklara dil , din , ırk , renk ayrımı yapmadan tüm haklarını özgürce ve rahatça kullanabilecekleri bir dünya kurmaktır . Maalesef bazı aileler en başta kendileri çocuklarının bazı hakları olduğunun bilincinde değiller ve onlara bu haklarını kullanmaları için gerekli ortamları oluşturmaları gerektiğinin farkında değiller . Bu yüzden devlet bu konuda devamlı aktif çalışarak çocukların hakları ile ilgili ihlalleri tespit etmeli ve gereken düzenlemeleri yapmalıdır .

Çocuk haklarını hepimiz çok fazla önemsemeliyiz . Çünkü bugünün çocukları yarının büyükleridir ve geleceğimizi , ülkemizi emanet edeceğimiz insanlar onlardır . Bu nedenle çocuklarımızın haklarına saygı göstermeliyiz ki hem çocuklarımızın hem ülkemizin hem de dünyanın geleceği güvenli olsun .3 yorum:

  1. çok güzel ben bu siteden örneklere bakıyor bazı bilgileri ondan alıyor ve başkalarını kendim yazıyorum.Herkese tavsiye ediyorum :D:)

    YanıtlaSil
  2. ADIM SEMA çoooooooooooooooooooooooookkkkkkkkk güzel sittee

    YanıtlaSil
  3. Bende size katıldım.

    YanıtlaSil

Deneme