İletişim Formu

Emeksiz Yemek Olmaz

     Emek olmadan yemek olmaz atasözü bir şeylere sahip olmak için mutlaka çaba harcanması gerektiği anlamına gelmektedir. Hiçbir başarılı insan yoktur ki bulunduğu yere tesadüf eseri gelmiş olsun .

     Her insan başarılı olmak yaptığı işte en iyi olmak ister. Ancak yalnızca istemek başarılı olmak için yeterli midir ? Tabi ki değildir . İnsani hedeflerine ulaştırabilecek yegane güç yılmadan çalışmaktır . Başarılı insanların ortak özelliği yaptıkları iş için alın teri dönmeleri ve emeklerini esirgememeleridir .  Basit bir mantıkla hareket ederek şöyle bir örnek verebiliriz : yemeğimizi yerken elimize aldığımız ekmeğin midemize inmesi için bile bir emek harcamamız gerekir . O ekmeğin bölünmesi ,bölünen lokmanın ağza götürülmesi , çiğnenip  yutulması hep bir emektir . Bu basit örnek bile hayatın içerisinde emek kavramının daima var olduğunun bir göstergesidir .

     “ Armut piş ağzıma düş “ diye bir deyimimiz vardır . Bu deyim her şeyin ayağına gelmesini bekleyenler için kullanılır . Yani bu tür insanlar yorulmayayım , rahatımı bozmayayım ama her istediğimi de elde edeyim diye düşünürler . Ancak maalesef böyle bir dünya yok . Herkes başarmak için , hayallerine ulaşabilmek için emek harcamak zorunda . Zaten emek verilerek kazanılan başarıların da tadı bir başka değil midir ? Bu yüzden hiçbir zaman hazırcı olmamak her daim emeğimizi ortaya koyarak başarıya ulaşmak için gayret etmeliyiz . Böyle bir hayat felsefesine sahip olanlar kalıcı mutluluğa da erişilebilir .

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.