Kitap Üzerine

Kitap hakkında onlarca, yüzlerce hatta binlerce tanım yapmak mümkün.Süslü kelimelerle yapılan, kulağa hoş bir nağme gibi gelen kelime okyanuslarını saymıyorum bile. Ama bana sorarsanız kitap; duyguların ve bilgilerin saklandığı gizli bir sandıktır.

Günümüze güzel yüzlerce dev yapıtlar gelmiştir. Geçmişin bilgileri bir hazine gibi kitaplarda saklanarak bilimin kültürün gelişmesini sağlamıştır. Şimdi daha iyi anlıyorum kitabın önemini. Örneğin Victor Hugo Sefiller'i yazarken aklındaki kurgunun kitap altına alınıp günümüze kadar hala bir baş yapıt olarak geleceğini hayal etmiş midir? O kadar geçmişe gitmeye de gerek yok günümüz yazarlarından Elif Şafak onca kitabını yazarken kitabın ne kadar önemli olduğunu gerçekten idrak edebiliyor muyuz.  Kafamızda onca soru var; ama en bildiğim şey kitap bizlere ekmek kadar, su kadar lazım olduğudur.Hayatın çeşitli alanlarına göre kitaplarda farklı bölümlere ayrılmıştır. Yazarlar çogu zaman belli konularda yoğunlaşmıştır. Kitap sevgisi bambaşka dır. Bir kere sevdimi alışkanlık haline geldi mi bırakmak istemezsiniz. Bir kütüphaneye girdiğinizde yüzlerce kitabı yanıbaşınızda gördüğünüzde kitaba olan sevginiz bambaşka artacaktır.

Kitap hakkındaki düşüncelerimiz biraz da olsa aklımızda şekillenmiştir. Peki arkadaşlar sizler hiç kitap yazmayı denediniz mi? Bence bu zevkten mahrum kalmayın. Zihniniz de kelimeleri dans ettirin. Hayal dünyasına yelkenlerinizi açın. Hayatınızda kitabın eksik olmadı nice günlere.

1 yorum:

Deneme