Hayallerim Var Benim

    Yahya Kemal "İnsan hayatta hayal ettiği müddetçe yaşar." diyor. Evet insanı insan yapan yetilerden biridir hayal kurmak. Geleceğe dair, hayata dair yani bize dair hayallerimiz var hepimizin.

Kimimiz mutlu bir yuva kimimiz son model arabalar kimimiz de başka başka şeyler hayal ederiz. Ama hayal etmekten vazgeçmeyiz. İnsanlığı bugünkü düzeye getiren de hayaller değil midir ? Sizce de uçağın icat edilmesinde küçükken kafamızı gökyüzüne kaldırıp özgürce uçan kuşlara imrenmemizin ve kendimizi onların yerinde hayal etmemizin payı yok mudur? Ya da yüzlerce, binlerce kilometre ötedeki dostlarımızı anında görebilmeyi hayal etmemizin telefonların internetin icat edilmesine katkısı yok mudur? Evet her yenilik bir hayalin sonucudur.

Her yeni buluş bir hayalin sonucuysa hayal kurmayı küçümsememek gerekir. Seninki kuru hayal diyenlere aldırış etmeden hayal kurmaya devam etmeliyiz. Ama kurduğumuz hayallerin gerçekleşmesi ve değerli olması için de elimizden geldiği kadar gayret göstermek zorundayız. Gayret yoksa çalışma yoksa kurulan hayaller hüsranla sonuçlanır. Deriz ya hayal kırıklığına uğradım diye işte aynen öyle elimizde kalan bir avuç hüzün olur.
Hayal kurmalı bir insan ama hayal dünyasında yaşamamalı. Hayalleri olmalı insanın ama gayreti ve azmi hayallerinden daha büyük olmalı. Evet hayallerim var benim kendime, aileme, ülkeme dair. Eminim senin de var ve kim bilir neler neler süslüyor tertemiz dünyanı.

3 yorum:

 1. Gayet güzel olmuş bence ben çok beğendim ama hani hayallerim var benim ya konu bence birazcık daha kendi hayallerinizden bahsetseydiniz daha guzel olurdu .
  ������

  YanıtlaSil
 2. Ya bırazdaha güzel olsaydı. Yarın türkçe dersi var , hoca beni keser.

  YanıtlaSil
 3. çok güzel olmuş

  YanıtlaSil

Deneme