Güzel Ülkemiz

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır." diyor şair. Ne zaman bu dizeleri duysam içim ürpermeyle dolar gurur, umut her duyguyu barındırır içerisinde işte vatan ve bayrak bizler için kutsal olmasının belki de en temel nedeni budur. Yüreğimizdeki vatan sevgisini geçmişten , atalarımızın kanlarından aldığımızı unutmayalım.

Yaşadığımız ülkede, bu cennet vatanda, bizlere umut veren ve bizlerin geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan o kadar çok neden var ki anlatamam. Bu nedenlerden belki de en önemlisi; bu vatanı ve bayrağı nasıl kazandığımızdır hiç kuşkusuz. Kurtuluş Savaşı yıllarında ülkemizi savunmak, düşman ayaklarını topraklarımızdan çıkarmak için nasıl  fedakârlıklara katlandığınımızı hepiniz bilirsiniz. Yokluk ve sefalet ortamında, varımızı yoğumuzu vatan için verdiğimizi tarih yazmıştır. Çanakkalede işgalci devletleri  ülkemizden attığımızı,  Çanakkale destanı ile tüm dünyanın aklına bu vatanın asla yıkılmayacağını yazılmıştır. Sakaryada, inönüde düşmana nasıl darbe vurduğumuzu okumuşsunuzdur. Bunca  kahramanlık bunca fedakarlık sonucu vatan kazanılmıştır. Binlerce, yüzbinlerce  şehidimiz  kanı bayrağımıza rengini vermiştir. Okullarımızda, hastanelerimizde, her devlet dairesinde, işyerlerimizde  dalgalanan bayrağı bir bez parçası olarak asla görmeyelim. O bir milletin bağımsızlık destanının nişanesidir.

Arkadaşlar istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy  İstiklal Marşında dediği gibi;" Bastığın yerleri toprak diyerek geçme sakın, düşün altında binlerce kefensiz yatanı ,sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı, verme dünyaları alsanda bu cennet vatanı." ülkemize, bayrağımıza, geçmişimize,kültürümüze sahip çıkalım çünkü geleceğimiz bizlerin elindedir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme