Anlayışlı Mıyız ?

     Hoşumuza gitmeyen bir durumla karşılaştığımızda hemen sinirlenen bir yapıya mı sahibiz yoksa şöyle bir sakince düşünüp ona göre mi hareket ediyoruz. Anlayışlı ya da anlayışsız olmak da ani kararlar verip vermememizle ilgilidir.

    Anlayışlı olabilmenin ilk ve en önemli aşaması empati duygusuna sahip olmaktır. Yani karşımızdaki insanın durumunu düşünerek aynı durumda kendimizin de olabileceğini düşünerek ona göre davranmak gerekir. Yani diyelim ki bir arkadaşınızla belirlediğiniz bir yerde belirlediğiniz bir saatte buluşmaya karar verdiniz. Siz zamanında dediğiniz yerde oldunuz ama arkadaşınız çok yoğun bir trafiğe takıldı ve dediği saatte gelemede. Burada anlayışlı bir insan böyle bir aksiliğin herkesin başına gelebileceğini düşünerek hoşgörü ile yaklaşır.

     Anlayışlı olmak hepimiz için çok önemli bir özelliktir ancak özellikle yönetici ve idareciler için daha da gerekli bir vasıftır. Anlayışsız bir yönetici çalışanlarına karşı oldukça katı davranır ve böyle bir ortamda herkes tedirgin olur. İnsanlar hata yapma korkusuyla rahat edemez hale gelirler. Anlayışlı yöneticilerden beklenen kasıtlı yapılmadığı sürece küçük hataları görmezden gelmek ve insanlık hali olarak görmektir.

     Hatasız kul yoktur. Hepimizin bazı yönleri ekik olabilir ve hatalar yapabiliriz. Bu yüzden insanlara karşı anlayışla yaklaşabilmeyi bilmemiz gerekir. Anlayışlı insanların olduğu ortamlarda insanlar birbirine güvenir, rahat hareket eder ve daha verimli olur.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme