Halı ve Kilimin Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi İle İlgili Kompozisyon - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Halı ve Kilimin Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi İle İlgili Kompozisyon

    0

Halı ve Kilimin Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi İle İlgili Kompozisyon

Türkler eskiden beri halı ve kilim dokumacılığı ile uğraşmışlardır . Zaten Anadolu deyince akla gelen ilk şeylerden biri de halı ve kilimdir . Çünkü halı ve kilim dokumacığılı sayesinde geçimlerini sağlamıştır . Türk kültüründe halı ve kilim çok önemli bir yere sahiptir . Çünkü halı ve kilimin estetik bir yapısı olduğu için , insana farklı duygular kattığı için önemli bir yere sahiptir .

Eskiden genç kızlar sevdiklerini sevdiğine doğrudan söyleyemedikleri için , utandıkları için sevgilerini halı ve kilimlere dokumuşlardır ve duygularını sevdiklerine bu şekilde ifade etmeye çalışmışlardır .  Bundan dolayı halı ve kilim Türk kültürü açısından çok önemli bir yere sahiptir . Geçim kaynağı olarak kullanılan halı ve kilimler sayesinde ticari gelirler de elde edilmiştir . Her ne kadar günümüzde halı ve kilim dokumacılığı eskisi gibi fazla olmasa da bazı yörelerimizde dokunmaya devam etmektedir . Anneler gelin gidecek kızları için el halısı dokurlar ve kızlar gittikleri yerlere çeyiz olarak halılarını da götürürlerdi . Halı ve kilimler  el ile dokunduğu için zahmeti çoktu . Bu el ile dokulan halılar hemen eskimez , bozulmaz ve uzun yıllar ilk günkü gibi kalabilirdi . Bu yüzden halı ve kilim bizim kültürümüzde çok önemli bir yere sahipti . Halı ve kilimler hediyelik ve çeyiz eşyası olmakla birlikte süs olarak da kullanılırdı . Türkülere de konu olmuştur .


Bunun en güzel örneğini sanatçımız sevgili  Fatih Kısaparmak'ın eseri ile anlatabiliriz : Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur .  Kilim dilinden ancak anlaya n okur .  Sırlarımı verdim , sevgimi verdim , şu gönlümü kilim yaptım yoluna serdim...... diye aslında halı ve kilimin nasıl duygulara katkı sağladığını vurgulamaktadır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.