Ön Yargı İle İlgili Deneme Örneği

Ön Yargı İle İlgili Kompozisyon Örneği

 Ön yargı bir kimse hakkında ya da bir olay hakkında  peşin hükme varılmasıdır .  Ön yargıların olmasında yetiştiğimiz toplumun da payı vardır .  Daha küçük yaşlardayken duyarız en yakınlarımızdan bazı şeyleri .  Tanımadığımız insanlar hakkında olur olmaz yorumlar yapılır ve onlar hakkında peşin hüküm verilir . Halbuki ön yargıyla baktığımız insanla konuşsak , duygu ve düşüncelerimizi paylaşsak belki de bizim düşündüğümüz ön yargılar son bulacak ve o kişiyle çok yakın arkadaş olacağız .

 Her ne kadar bazı durumlarda ön yargının bir sebebi olsa da bunu genele yayarak insanları etiketlememeliyiz . Şu iyi , şu kötü diye insanlara yakıştırmalar yapmamalıyız .  Bir bilim adamının dediği şu söz çok önemlidir: Kibir ve peşin hüküm ilmin iki düşmanıdır . Bunun için ön yargıdan uzak durulmalıdır .Özellikle de bizim toplumumuzda insanların dış görünüşlerine bakılarak bir yargıya varılır . Örneğin ; saçı uzun olan bir delikanlıya, ya da küpe takan birine bak bu serseri denilir ve o kişiyi hiç tanımadan orada karara varılır .   Halbuki bu şekilde yaklaşılmasa , insanlar olduğu gibi kabul edilse ,  insanların dinine , cinsiyetine , ırkına , yaşama şekline bakılmaksızın , yaratılan hoş  görülse ön yargı diye bir şey olmaz .  Hayatta her insanın aynı olaylar karşısında tepkileri farklı olabilir . Sizinle aynı siyasi görüşe sahip olmayan birini suçlamaya ve onu damgalamaya hakkınız yoktur . Kimin dindar , kimin dinsiz olduğu sizi ilgilendirmesin . Böyle şeyler insanları böler ve yapıcı değil yıkıcı olursunuz .

Onun için insanların kimliklerine bakılmaksızın , sadece insan olduğu için sevilmeli ve ön yargılarımızdan bir an önce kurtulmalıyız . Çünkü ön yargılar insanlar arasına kibir ve kin sokar , bu kibir ve kinin sonucunda da insanlar birbirinden uzaklaşır . Hayatta evrensel düşünmesini bilmeli ve kalıplaşmış düşüncelerimizden bir an önce sıyrılmalı ve ön yargıya meydan okumalıyız .

1 yorum:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...