Milli Mücadele İle İlgili Kompozisyon

Milli Mücadele İle İlgili Kompozisyon

Milli Mücadele Dönemi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere  kahraman milletimizin kahraman askerleri ile ,  kahraman halkının bütün zorluklara rağmen ülkesine nasıl sahip çıktığını gösteren bir dönemdir . Ülkemizin bütün topraklarına girilmiş , çoluk çocuk demeden  yabancı işgal güçleri  milletimize işkenceler yapmış ,  milletimiz yıldırılmaya çalışılmış fakat düşman güçlerinin istediği olmamıştır .

 Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ile başlayan kuruluş hareketi birçok savaşa şahit olmuştur . Bu savaşlarda milletimiz askerini yalnız bırakmamış cepheye evinde ne var ne yoksa hepsinden götürmüştür . İtilaf Devletleri ağır şartlar taşıyan Mondros , Sevr gibi antlaşmaları bize dayatmaya çalışmış fakat Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile Yüce Türk Milleti buna izin vermemiştir . Birçok kongre , bildiriler yayınlanarak halkta milli bilinç uyandırmıştır . Önceleri yerel kuvvetler olan Kuvayi Milliye kurulmuş daha sonra ise düzenin kurulması için , mücadelenin başarıya ulaşması için düzenli orduya geçilmiştir . Yapılan kongreler , savaşlar sonucunda ülkemiz işgalden kurtulmuş fakat bir çok zorluklar atlatmıştır .


Her şeye rağmen milletimiz yılmamış ve bağımsızlığından asla ödün vermemiştir . Kurtuluş Savaşı boyunca binlerce canlarımız vatanı için şahadet şerbetini içerek şehitlik mertebesine yükselmiştir . Onların bize emanet ettiği bu toprakların kıymetini iyi bilelim ve ülkemize sahip çıkarak , onu ilimle bilimle geliştirerek dünyanın en gelişmiş ve en güçlü ülkesi haline getirelim ki giden canlarımızın kemikleri sızlamasın .

31 yorum:

 1. Allah düşmanları inşallah ceheneme gönderirir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu nasıl bir cümle ya

   Sil
  2. Vala ben okudum çok iyi .özet çıkardım türkçeden +5 puan aldım teşkürler kim yazdıysa.♡♡♡

   Sil
  3. Tşkler çok güzel olmuş emeğine sağlık beni hocamız un dırdırından kurtarsın

   Sil
  4. Lutfen ark dusmanlar içinde iyi birileride olabilir onlarda kendi devletini koruyo bidaha kotu laf kullanmayın benden size örnek

   Sil
  5. kötü söze hayır

   Sil
  6. kotu soze hayır

   Sil
 2. Çok teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 3. Ecenur Eylul9 Ocak 2018 20:34

  Çok tesekkurler Allah Razi Olsun��������

  YanıtlaSil
 4. çok teşekkürler ALLAH (c.c.) bu devletin ve milletin başına zeval vermesin.AMİN

  YanıtlaSil
 5. Çok yardımcı oldunuz gerçekten sağolun

  YanıtlaSil
 6. Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

  YanıtlaSil
 7. allah yardımcınız olsun beni annemin dayağından kurtardınız

  YanıtlaSil
 8. çok güzel çok iyi

  YanıtlaSil
 9. TŞK ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN
  ....

  YanıtlaSil

Deneme