İletişim Formu

Bal Olan Yerde Sinek De Bulunur Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Bal Olan Yerde Sinek de  Bulunur İle İlgili Kompozisyon

Bal olan yerde sinek de bulunur sözü ile anlatılmak istenen ; bir toplumda çok başarılı , çalışkan insanlar olur .  Toplumda başarılı , çalışkan insanlar olduğu gibi hiçbir işe yaramayan başarısız , tembel , boş insanlar da bulunur . Yani toplumda hem çalışkan hem tembel insanlar bulunur . Ya da başka bir manası da bir yerde güzel şeyler ve ya güzel işler yapılıyorsa bu güzelliklerden faydalanmaya çalışan asalaklar da türemeye başlar .

Toplumda faydalı , çalışkan insanlar olur ve bu insanlar toplumun faydasına olan işleri yaparlar . Çalışmayan , tembel insanlar ise bu çalışkan insanlardan faydalanmak isterler . Yani bu tembel kişiler menfaat sahibi olan , başarılının üzerinde geçinmeye çalışan kimseler olabilir . Her toplumda böyle insanlar bulunur . Kimisi toplumuna faydalı olmaya çalışırken , kimisi de faydalı olmaz ve hazıra alışan tembel kimselerdir . Örneğin ; bir toplumda bilime merak salmış , ilim ve bilim yolunda çalışmalar yapan kimseler olduğu gibi ,  hiçbir amacı olmayan , boş oturmaya alışmış hantal insanlar da bulunur.

Bundan olayı biz her zaman bal olan taraf olmalıyız . Bize düşen sorumlulukları yerine getirmek için uğraşlar vermeliyiz . Etrafımızdaki ve bizden faydalanmak isteyen saygısız , tembel  kişilerin de hazıra alışmasına izin vermemeli ve asla sinek gibi olmamalıyız .


Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.