İletişim Formu

"Dünya Benim Rızkımdır/Halkı Benim Halkımdır" Kompozisyon

"Dünya Benim Rızkımdır/Halkı Benim Halkımdır" Sözü İle İlgili  Kompozisyon

“ Dünya benim rızkımdır , halkı benim halkımdır “  sözü Yunus Emre’ye aittir ve insanlara olan koşulsuz bir sevginin ifadesidir . İnsanlar bir yaratıcı tarafından dünyaya gönderilmiştir ve hepsi de Allah’ın sanatını yansıtır .

Tüm insanlar Allah tarafından yaratıldığına göre insanlar arasında renkleri , inançları , dilleri vb. Daha birçok farklılığa dayanarak ayrım yapmamak gerekir . Dünya herkes için vardır . Hepimiz burada rızkımızın peşinde koşmaktayız . Ve emin olalım ki herkes birbirini sevdiği, birbirinin haklarına saygı gösterdiği taktirde dünya hepimize yetecek kadar geniş .

İnsan sevgisi Yunus Emre , Mevlana gibi büyük şahsiyetlerinki gibi olmalıdır . Yani menfaat beklemeden , çıkar çatışması başlayana kadar değil sırf “insan” olduğu için sevmeliyiz insanları . Belki dillerimiz farklı ama hepimizin gözlerindeki sıcak bir bakış ortak duyguları anlatır .


İnsanlar arasında benim ırkımdan ya da değil , benim rengimden ya da değil , benim dinimden ya da değil gibi bir ayrım yapmamak gerekir . Neticede hepimiz bu dünyada bir misafir hükmündeyiz ve vakit dolunca göçüp gideceğiz . Yine Yunus Emre’nin dediği gibi “ sevelim , sevilelim dünya kimseye kalmaz .” 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.