Sürüden Ayrılanı Kurt Kapar Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Özet : Sürüden ayrılanı kurt kapar atasözü ile ilgili kompozisyon,sürüden ayrılanı kurt kapar kompozisyon örnekleri


     "Sürüden ayrılanı kurt kapar" atasözü yalnız yaşayan , içinde bulunduğu toplumdan kendini dışlayan insanların çeşitli tehlikeler karşısında savunmasız kalacağı anlamına gelmektedir .
Bir koyun sürü düşünelim . Bu sürünün başında çoban ve çoban köpekleri olmasa kurtlar o sürüye çok kolay saldırır . Ya da bu sürü kalabalık olduğu için ve başında çobanı olduğu için yaklaşamayan kurtlar sürüden ayrılan ve tek başına dolaşan bir koyunu rahatlıkla kendine yem edebilir .


     Kişi bir topluma ya da bir gruba ait olduğu zaman ona kötülük yapmak isteyenler onun ait olduğu toplumun tamamını karşısına alacağını bilir . Bu yüzden kolay kolay böyle birine kimse musallat olmayı göze alamaz . Ama yalnızsa o zaman kolaylu-ıkla istediği kötülüğü yapabileceğini düşünür .


     İnsan dik başlı olmamalı . Kendi başına hareket etmeyi alışkanlık haline getirmemeli . Ait olduğu grubun değerlerini de benimsemeli ve onlarla birlikte hareket edebilmeyi başarmalıdır . Böyle olursa toplum onu korur ve değer verir . Her durumda yanında olan dostları bulunur . 

1 yorum:

  1. çok güzel bir site onun sayesinde sınavdan 98 aldım yapanın ve yardım eden kişilerin ellerine sağlık

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...