Pire İçin Yorgan Yakılmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

     Ticarette basit kurallar vardır : "Yapacağınız işin sonucu karlı mı olacak zararlı mı olacak. Size kazandırdığı kaybettirdiğinde çok mu olacak az mı olacak ?" Bu sorulara olumlu cevaplar verebiliyorsa ticaretle uğraşan kişi o işe girer.

     Hayat ticaret değildir. Ama bazı yönlerden benzerlikler taşır. Nasıl ki ticarette küçük bir sıkıntı ile karşılaşıldığında tası tarağı toplayıp gidilmiyor, hayatta da küçük sıkıntılar karşısında pes edilmemelidir. "Pire için yorgan yakılmaz" atasözü ufak sıkıntıların mutlaka kolay yollarla aşılabileceğini, basit bir yol varken olayı büyütmemek gerektiğini ifade eder. Bazı insanlar vardır karşısındaki ilke küçük bir anlaşmazlık yaşar. Gidip o insana derdini anlatsa olay anında çözülecek niteliktedir. Ancak onunla konuşmak yerine bu olayı kafasında büyütürde büyütür. Sonunda dargınlığa, hatta ilişkileri tamamen bitirmeye kadar vardırır. İşte bu pire için yorgan yakılmaz atasözüne çok güzel bir örnektir. Yani bir olumsuzluk varsa o olumsuzluğu giderme yoluna gitmek gerekir.

     Hayatta her şeyin mutlaka bir çaresi vardır. Bu çareyi arayıp bulmak bizim görevimizdir. Basit şeylere takılarak büyük zararlar etmektense küçük sıkıntıların üzerine gitmek gerekir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme