Korkularımız

İnsanoğlu yaratılış itibari ile farklı, bambaşka bir canlıdır. kalp atışı ile vücudu, organları çalıştıran bir mekanizma ve hala ttam olarak keşfedilmemiş bir ruha sahiptir. Varoluşundaki sırra akıl yormak, duygularını anlamlandırmaya çalışmak çoğu zaman elimizi boş bırakmaktadır.  Karmaşık bir yapıya sahip olan ruh farklı duyguları bünyesinde taşır. Sevmek, üzülmek , mutlu olmak ve korkularımız bunlardan bazılarıdır. Bunlar içerisinde psikolojik olarak bizleri en çok etkileyen duygu hiç kuşkusuz ki korkularımızdır.

Hayatımıza yön verirken bir takım kırılma noktaları ile karşılaşırız.  Zamanımızın bir bölümünde karşılaştığımız bu kırılma noktaları ileriki yaşamımızda bizim önümüze bir engel, zorlu bir parkur gibi çıkacaktır.Duygularımızı temellendiren bilinçaltı geleceğe gönderdiğimiz kapalı zarftır. Günü gelip de pandoranın kutusu açıldığında hayatımızın yönünü olumsuz olarak değiştirecek korkularımız etrafımızı dikenli teller gibi saracaktır. Temellerini çocukluk döneminin oluşturduğu korkularımız zihnimizde yaşayan toplum tarafından aşikar olan duygulardan öte değildir. Eminim sizlerinde bir çok korkusu vardır. Korkular içerisinde en sık ve bilindik olanları kuşkusuz karanlıktan korkmak,örümcekten korkmak, yükseklikten korkmak gibi korkularımızdır. Fobi olarak adlandırılan korkuların bir çok boyutu vardır. Psikoloji tarihinde korkular her zaman ayrı bir yer  tutmuştur. Bilimsel laboratuvar araştırma yapan psikologlar ve psikiyatri tabular, totemler, inançlar, kişilik gibi bir çok etkenin etkisinden bahsederler makalelerinde. Eskiler korkuları yenmek için kişiyi korkusu ile yüzleştirmişlerdir. Örneğin karanlıktan korkan birisini tek başına karanlık bir o daya kapatmışlardır. Günümüzde bu tür yöntemler pek tercih edilmez. Korkuları ile yüzleştirmek bazen kişide telafisi olmayan psikolojik sorunlara yol açabilir. Günümüzde daha çok kişilerin bilinçaltı incelenerek korkuların geçmişte ve çocuklukta neyin sebep olduğunu araştırarak uzman desteği ile korkulardan kurtarma yoluna gidilmektedir.

Evet arkadaşlar biliyorum sizlerde de bir çok korku var. Şunu unutmayınız ki korkularımız zihnimizin bize oynadığı oyundan ibarettir. Bu oyunun bir parçası olduğumuz için korkularımızın üzerine gidelim. Kendi zihnimizin oluşturduğu korkuları yine kendi zihnimizle yok ederek hayatımızı özgür kılalım. Korkularımızın olmadığı bir hayat için korkularımızla yüzleşmekten asla kaçmayalım

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme