Hedefi Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Edemez

     Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Her başarının arka planında bir plan, program, azim ve gayret vardır. Bunların hiçbiri olmadan başarıya ulaşmak imkansızdır.

     Kendimize hedefler koymalıyız, hedeflerimiz olmalı ki bizi bu hedeflere ulaşmaya zorlayan bir kamçı misali azim ve gayret duygularımız harekete geçsin. Hedeflerimiz olmalı ki zorluklar ve sıkıntılar bizim için katlanabilir hale gelsin. Hedefleri olan insan başarısızlıklardan bile kendini bir ders çıkarabilir. Hedefsiz yaşayan, gelişigüzel ve boşvermiş bir hayatın yolcuları olanların beklentileri olamaz. Beklentileri olsa bile bu kuru bir hayalin ötesine geçemez. Hedefsiz insan adeta “armut piş ağzıma düş” anlayışı içerisindedir. Bu anlayış da hayatın gerçekleri karşısında hüsrana uğramaktan kendini kurtaramaz. Bu yüzden hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez sözü son derece doğru ve isabetlidir. Nereye gideceğini bilmeyen, rüzgarın karşısındaki solmuş bir yaprakgibi güçsüz kalmış insanların varacağı son durak umutsuzlukluktur.

     Kişi hayattaki rollerine uygun hedefler belirlemelidir. Bu hedefler hem kısa vadeli hem de uzun vadeli olarak planlanmalıdır. Önce kolay ulaşabileceğimiz hedeflerle işe başlarsak, başardıkça azmimiz artar ve büyük hedefler için kendimizde güç bulabiliriz. Bu durum hayatında spor yapmamış bir insanın bir anda rekorlar kırmak istemesine benzer. Bu şekilde ayakları yere basmayan bir hedefin sonu elbette hüsran olacaktır. Önce kendi kapasitesinin farkında olmalı insan ve kendini aşmaya çalışmalı.

     Yaşamımızı anlamlı bir hale getirir hedeflerimiz. Kendimize güvenimizi ve saygımızı kuvvetlendirir. İnsan bu hayatta bir iz bırakmak istiyorsa kendine hedefler belirlemeli ve bu hedeflere ulaşabilmek için bıkmadan usanmadan çalışmalıdır.

7 yorum:

 1. sağolun edebiyat dersinde çok işime yaradı

  YanıtlaSil
 2. Edebiyat dersi için çok faydalı teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 3. ������������������������������������

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim türkçe hocası bu konpozisyonu güzel yazanlara sözlü not unusual 100 vercekti ve bana 100 verdi

  YanıtlaSil
 5. Umarım bu paragrafla hoca bana iyi not verir. Çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 6. valla ben 10 yaşındayım ilk defa gördüm şu an türkçeye geçircem inş hoca beğenir

  YanıtlaSil

Deneme