Hatasız Kul Olmaz Sözü İle Yazı Yazınız.

    “Hatasız kul olmaz” atasözü her insanın mutlaka bazı kusurlarının olduğu, hiçbir insanın kusursuzluk iddiasında bulunamayacağı anlamına gelir.

     İnsan olarak hepimizin bazı yanlışları vardır. Çünkü insanlar bir robot misali neler yapacağı ya da yapamayacağı konusunda programlanmış değildir. Güçlü yönlerimiz olduğu gibi birtakım zaaflarımız da vardır. Bizi biz yapan da bu güçlü yönlerimiz ve zaaflarımızdır. Bizlere düşen de karşımızdaki insanların bazı kusurları olabileceğini kabullenerek buna göre davranmaktır.

     Çevremizde öyle insanlar vardır ki herkesin mükemmel olmasını beklerler. En ufak bir hataya bile tahammül edemezler. Küçük hataları bile çok büyütürler ve kabullenemezler. Bu insanlar büyüklenmenin verdiği kibirle sanki kendileri kusursuzmuş gibi görürler. Oysa bizler yani hepimiz hataları olan insanlarınız. İş hayatında, aile hayatında, arkadaşlıklarımızda vb. hayatın her alanında yanlışlarımız var.

     İnsanları kusurları ile kabullenmeliyiz. Ancak hatasız kul olmaz diyerek hiçbir şeyi ciddiye almamak da yanlıştır. Elimizden geldiği kadar her yaptığımız işte en iyisini yapmaya çalışmalıyız. Tabiki hatalar olacaktır ama yeter ki kasıtlı olmasın. Bilerek, başkalarını zor durumda bırakmaya çalışmak maksatlı yapılan şeylere hata denilmez. Kendimizi mükemmel görerek sürekli başkalarının kusurlarını görmemeliyiz. İnsanlara hep ikinci hatta üçüncü bir şans vermeli ve ufak tefek kusurları göz ardı etmeliyiz.

1 yorum:

  1. Umarım ödevimi yapmamda yardımcı olur çok teşekkürler

    YanıtlaSil

Deneme