Görünen Köy Kılavuz İstemez

Çogu zaman bir şeylere ulaşmak isteriz. Bazen bu istediklerimiz hemen yanıbaşımızdadır bazense çok uzaklarda. Kimi zaman elimizi uzatır bir kelebek misali konar avcmuza kimi zamansa bir avcının elinen kaçmış ceylan misali peşinden sürükler bizi en onulmaz diyara. Gördüklerimi duyduklarımız yön verir hayatımıza ve çoğu zaman bir başkasına muhtaç oluruz.

Olayları yorumlarken hep hata yapmaktan korkmuşuzdur. Başkalarınıın görmesi ve duyumu ile gelen bilgiler bizi şüphelere düşürür. Ve bu bilgilere karşı her zaman ehemmiyetli oluruz çünkü emin değilizdir. Emin olmaığıız bilgiler bize ve birbaşkasına zarar verir. Peki bizim gördüğümüz birebir şahit olduğumuz olaylar... İçimize şüphenin olmaıığı yalın gerçekler...İşte tam da bu gibi birebir şahit oluğumuz olaylarda kullanığımız bir atasözüdür. Örnegin bir öğrenci tam okulun herhangi bir eşyasına zarar verirken birebir şahit oluyoruz. O çocuk turlü yalanlar söylesede olay ortadadır hrhangi bir şahide de gerek yoktur. Görülen köy klavuz istemez. Bir başka örneğe bakacak olursak mesela bir arkadaşımız bir konuda bize yalan söylüyor.Ve bizim farkımıza olmadan başka birine bize söylediği yalanı anlatıp nasıl kanıırığını anlatıyor bize tüm bu konuşmalara şahit oluyoruz. İşte bu saatten sonra o lafı kıvırmaya çalışsa da söylediklerini kulaklarımızla  duyduk ve birebir şahit olduk yani görünen köy kılavuz istemez.

İşte arkadaşlar örneklerde de gördüğümüz gibi bazen açıklamaya dahi gerek kalmayan olaylar meydana gelir çevremizde. Gerçkler olduğu gibi gözler onündedir. Ve doğrulardan kaçışın olmaığı an gelir kapınıza

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme