Bana dokunmayan yılan bin yaşasın

"Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" atasözü kendisine zararı dokunmadıktan sonra çevresinde ne olursa olursun önemli değil anlayışının ifadesidir.

İnsan toplum içinde yaşayan sosyal bir varlık olması sebebiyle etrafında meydana gelen gelişmelerin ya bizzat içerisinde yer alır ya da doğrudan ve ya dolaylı olarak bu gelişmelerin etkilerine maruz kalır. Bazı insanlar kendine bir zarar vermedikten sonra az ötesinde ne olursa olsun önemsemeyerek vurdumduymaz bir şekilde hayatını devam ettirebiliyor. Bu atasözü de böyle davranmanın en doğru yol olduğu mesajını vermekte. Atasözlerimizin birçoğu doğru mesajlar vermekle birlikte bazıları da bizlere yanlış olanı söyleyebilir. Bu atasözü de yanlış mesaj verenler arasında gösterilebilir. Çünkü insanın tanık olduğu yanlışları görmezden gelerek "bananecilik" yapması,  meseleleri sadece şahsi kar-zarar açısından değerlendirmesi toplumsal açıdan zamanla büyük sıkıntıların doğmasına sebep olur. Bu atasözü dini inançlarımızla da çelişmektedir. Çünkü dinimiz bir yanlışlık görüldüğü zaman elle, elle düzeltilemiyorsa dille uyarma yoluyla düzeltme, dille de düzeltilemiyorsa kalben düzelmesi için dua edilmesi gerektiğini söylüyor. Toplumda yaşanan sıkıntılar hastalıkların yayılmasına sebep olan virüslere benzer. Yavaş yavaş çoğalır ve bir süre sonra toplumun her kesimine yayılır. Bir kimse bir hırsızlığa şahit olduğunda benim evim değil diyerek duyarsızca oradan uzaklaşabilir mi? Diyelim ki uzaklaştı. Bir sonraki mağdurun kendisi olmayacağını garanti edebilir mi? Bu yüzden yaşanan olumsuzluklar da mutlaka gücümüz nispetinde gerekli müdahaleyi yapmak için çaba göstermemiz gerekir.

Her gün haberlerde onlarca "bananecilik" göstergesi olaya şahit oluyoruz. İnsanların gözleri önünde cinayetler işleniyor ama kimse kafasını çevirip bakmıyor bile. Yaşadığımız toplumun sağlıklı ve temiz olması için hepimiz elimizden geleni yapmak zorundayız. Aksi taktirde önemsemeden geçtiğimiz sorunlar birgün bizim de karşımıza çıkacaktır.

1 yorum:

  1. Kompozisyon güzel ama biraz daha geliştirilebilir

    YanıtlaSil

Deneme