Johan Wolfgang GOETHE


 Hayatı:1749’DA Frankurt’ta doğdu 1832‘de Welmar’da hayata gözlerini yumdu. Alman edebiyatının en önemli şair ve yazarlarındandır. Ülkesinin sınırlarının aşarak dünya edebiyatına damgasını vuran bir yazar ve şairdir.Alman burjuvazisinin önemli bir ailesindendir. Maddi ve manevi olarak iyi yetiştirilmiştir. Babasıda dönemin önemli aydınlarından olduğundan Göthe babasından çok şey öğrenmiştir. 25 yaşında Werter’i yazdı. Romantizm akımının temel taşlarından birisi olan eser dünya edebiyatınında mihenk taşlarındandır. 1974 te schhiller  ile tanıştı. 1808 te en ünlü eseri olan Faust’tun birincisini  yazdı. Edebiyatın her alanında çok başarılı örnekler veren yazar dünya görüşü çok geniş olan çok yönlü bir kişiliktir.

Fransızca,ingilizce,italyanca,latince gibi dillere edebi eser verecek kadar hakim bir yazardır. Aynı zamanda şair olan yazarımızn müzik kültürü çok gelişmiş ve resimle olan ilgiside çok iyidir.

Eserlerindeki dil ve uslup herkesin zevkine hitap edecek şekildedir. Yazılarında lirizm etkileri görülen yazar destanları ve şiirlerindede geni bir kitlenin beğenisini kazanmıştır.

Dönemin önemli hümanistlerindendir.İnsana çok büyük önem ve değer verir. Bu değeri eserlerinde görmek mümkündür.

Başlıca Eserleri:


Şiir Kitapları: Roma Elejileri, Divan

Oyunları: İphigenie tauris ,Egmont, Tasso, Faust

Romanları: Genç Werterin ızdırapları

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme