İnsanın Konuşmasından Aklı Ortaya Çıkar Sözünü Açıklayınız

İnsanın Konuşmasından Aklı Ortaya Çıkar  Sözünü Açıklayınız

 Toplum içinde yaşayan insan konuşmalarına , davranışlarına dikkat etmek zorundadır . İnsanın konuşmasından onun nasıl biri olduğunu anlayabiliriz . Konuşmalarına bakarak , tavırlarına , jest ve mimiklerine bakarak olaylara nasıl tepki verdiği , insanlara yaklaşımı nasıl olduğunu görebiliriz . Mesela bir  bir konuşma sırasında aklına gelen her şeyi düşüncesizce ortaya koyan , patavatsızlık yapan , dengesiz konuşmalar yapan bir kişinin yanında fazla vakit geçirmek istemeyiz .  Çünkü  böyle insanların aklının nasıl olduğu ortadadır zaten .

Ne dediğini bilmeyen , ipe sapa gelmez konuşmalar yapan , gizli olması gereken şeyleri herkese anlatan , yani sır tutmayan , güvenilir olmayan insanların aklından şüphe ederiz ve bir daha böyle insanlar ile  aynı ortamda ya da aynı çevrede olmak istemeyiz ve hemen o tip insanlardan uzaklaşabiliriz . Ama bir de toplum içine girdiğinde nasıl konuşması gerektiğin bilen , yani haddini bilen , kibar ve nazik olan , aklına gelen her şeyi konuşmayan , güler yüzlü insanların da  aklı ortaya çıkar . Ama buradaki akıl ne dediğini bilen , sağlıklı , güvenilir , tutarlı bir akıldır . İşte böyle  insanların yanından da hiç ayrılmak istemeyiz ve bu tip insanlar ile arkadaşlık , dostluk kurmaya dikkat ederiz . Çünkü bunlar kayda değer , insanlara faydalı olan ve kendini sevdiren kimselerdir  . 


Kısacası yerinde konuşmalı, akıllı olunmalı, boş konuşmamalıdır insan.  Yerinde söz söylemesini bilen insan da zaten mahcup olmaz ve kimseye de özür dilemek zorunda kalmayan insanlardır.
İnsanın Konuşmasından Aklı Ortaya Çıkar Sözünü Açıklayınız İnsanın Konuşmasından Aklı Ortaya Çıkar  Sözünü Açıklayınız Reviewed by Hakkında Bilgi on 16:09:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.